Wydarzenia 10 Sep 07:06 | Redaktor
Św. Mikołaj z Tolentino, prezbiter - patron dnia (10.09)

Święty Mikołaj z Tolentino. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Mikołaj_z_Tolentino#/media/Plik:Ritratto_di_San_Nicola_da_Tolentino.jpg

Patronem dnia 10.09 jest święty Mikołaj z Tolentino, prezbiter.

Święty Mikołaj z Tolentino

Mikołaj uodził się w 1245 roku w Castel Sant Angelo we Włoszech. Otrzymał to imię, bo jego rodzice modlili się o syna przez wstawiennictwo św. Mikołaja z Bari. W ramach podziękowań Bogu, oddali 12-letniego syna do zakonu augustianów. Po trzech latach Mikołaj wstąpił do nowicjatu, a następnie odbył studia średnie i studia filozoficzne i teologiczne. W wieku 24 lat otrzymał święcenia kapłańskie z rąk św. Benvenuta. W latach 1275-1305 przebywł w Tolentino, a wcześniej był misjonarzem i kaznodzieją w wielu włoskich miastach.

Jako zakonnik, był niezwykle posłuszny nakazom i chętnie służył swoim współbraciom, także tym młodszym i mniej zasłużonym. Mikołaj był również bardzo skromny. Nie podnosił na nikogo wzroku, posiadał tylko jeden habit. W swojej pokucie naśladował pierwszych chrześcijan: biczował się, nie jadł mięsa i nabiału, często pościł i modlił się. Mimo surowości dla siebie, był niezwykle łagodny dla bliźnich, co zjednało mu sławę doskonałego spowiednika.

Święty Mikołaj z Tolentino

Mikołaj szczególnie zwracał uwagę na najbiedniejszych. Potrafił przekonać tych zamożnych, by dzielili się swoim bogactwem z ubogimi, a sam założył dla nich fundusz. Zasłynął on także ze swojej pracy kaznodziejskiej. Był żarliwym mówcą, z darem zjedynwania sobie słuchaczy. W jego procesie kanonicznym mowa była o 300 przypadkach cudownych uzdrowień oraz trzech wskrzeszeniach.

 Święty Mikołaj z Tolentino

Mikołaj umarł 10 września 1305 roku w Tolentino. Pochowano go w klasztornym kościele. Gdy po 40 latach chciano umieścić części jego ciała w relikwiarzach, zauważono, że nie uległo ono rozkładowi. Mikołaj został kanonizowany przez papieża Eugeniusza IV w 1446 roku.  Jego kult panuje na całym świecie, a główne sanktuarium znajduje się w Tolentino. 


Ikonografia przedstawia zwykle św. Mikołaja z Tolentino w czarnym habicie augustianina z regułą w ręku na znak sumiennego jej zachowania; z lilią w ręku, symbolem niewinności jego serca; z krzyżem w ręku, który oznacza ducha pokuty i z gwiazdą na piersiach lub nad głową Świętego, gdyż świadkowie mieli ją kilka razy nad nim oglądać.

 

Inni patroni dnia 10.09:

  •  Święta Pulcheria, cesarzowa
  •  Błogosławiony Ogleriusz, opat
  •  Błogosławiony Franciszek Gárate, zakonnik

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Nagasaki, w Japonii - błogosławionych misjonarzy i miejscowych chrześcijan, którzy zginęli w roku 1622, w dniu nazwanym Wielkim Męczeństwem. Były wśród nich wybitne postacie: Karol Spinola, jezuita z Genui; Franciszek Morales z Madrytu, prowincjał franciszkanów; Anioł Orsucci, dominikanin z Toskanii i inni. Wśród chrześcijan japońskich znaleźli się katechiści oraz ci, którzy ukrywali misjonarzy. Niektórzy z nich prosili w więzieniu o przyjęcie do zakonu.

oraz:

św. Agabiusa, biskupa (+ V w.); bł. Antoniego Ixidy, prezbitera i męczennika (+ 1632); świętych męczenników Apeliusa, Klemensa i Łukasza (+ I w.); świętych biskupów i męczenników: Datywa, Feliksa, Liteusza, Lucjusza, Nemezjana, Poliana i Wiktora (+ III w.); św. Kandydy Młodszej (+ ok. 585); św. Piotra, biskupa (+ ok. 1002); św. Salwiusza, biskupa (+ 564); św. Teodora, biskupa i męczennika (+ ok. 670)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor