Wydarzenia 24 Feb 06:23 | Redaktor
Św. Marek Marconi, zakonnik - patron dnia (24 luty)

Święty Marek Marconi. Domena publiczna

Patronem dnia 24 lutego jest Święty Marek Marconi, zakonnik.

Święty Marek Marconi

Marek urodził się w Mantui w 1480 roku. Szybko w swoim życiu zetknął się z pustelnikami, bowiem blisko jego rodzinnego miasta żyli hieronimici. Za ich przykładem, w wieku 16 lat sam wstąpił do klasztoru św. Mateusza w Miglarino. Potem przyjął święcenia kapłańskie. Miał on słynąć z pobożności i daru prorokowania. Zmarł 24 lutego 1510 roku w Mantui. Na jego grób przybywały pielgrzymki. O beatyfikację starał się Józef Sarto, biskup Mantui. Potem, gdy został papieżem Piusem X, kanonizował go w 1906 roku.
 
 
 
 
 
 
Inny patron dnia 24.02:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Trewirze - św. Modesta. Widnieje w katalogu tamtejszych biskupów. Cokolwiek, piszą bollandyści, dodalibyśmy do tej wiarygodnej noty, byłoby czystą hipotezą. Zwykły to los wielu postaci, znanych dzięki starym zapisom z samego tylko imienia.

oraz:

bł. Awartana, mnicha (+ 1380); św. Jana "Żniwiarza", mnicha (+ 1130); bł. Józefy Naval Girbes (+ 1893); świętych męczenników Montana, Lucjusza, Juliana, Wiktoryka i Flawiana (+ ok. 255); św. Pretekstata, biskupa i męczennika (+ 586); św. Sergiusza z Cezarei, męczennika (+ ok. 304)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia

Red.

 
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor