Wydarzenia 3 Nov 09:51 | Redaktor
Św. Marcin de Porres, zakonnik - patron dnia (03.11)

Święty Marcin de Porres. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Marcin_de_Porrès#/media/Plik:San_Martin_de_Porres_huaycan.jpg

Patronem dnia 3 listopada jest święty Marcin de Porres, zakonnik z Peru.

Święty Marcin de Porres

Marcin urodził się 9 grudnia 1569 roku w Limie. Jego rodzicami byli szlachic Juan de Porres i Mulatka Anna Valasquez. Jego ojcic wyrzekł się syna i rodziny, gdy został gubernatorem Panamy. W wieku 8 lat Marcin zaczął chodzić do szkoły w Ekwadorze, jednak musiał wrócić do Limy. Tam później zaczął pracować jako fryzjer, wcześniej porzuciwszy studia medyczne. Ten zawód też porzucił na rzecz wstąpienia do klasztoru dominikanów. Miał wtedy zaledwie 15 lat. Nie został jednak przyjęty ze względu na kolor skóry i brak ojca. Zamiast tego, został tercjarzem i spełniał najniższe posługi. Jego ojciec gdy się o tym dowiedział, postanowił wyciągnąć go z klasztoru. Marcin nie zgodził się, a dominikanie w końcu pozwolili mu złożyć śluby. Uroczystość odbyłą się 2 czerwca 1603 roku. 
 
Jako zakonnik charakteryzował się posłuszeństwem, pobożnością i pokorą, był przykładem w kwestii miłowania Eucharystii, ktorą adorował długimi godzinami w nocy. Mówi się, że często biczował się w imieniu grzeszników i rozważał Mękę Pańską. Miało to doprowadzić go do stanów gdzie zalewał się łzami lub unosił w powietrzu z zachwytu. Bóg obdarzył go także darem przepowiadania i bilokacji (co potwierdzono w procesie kanonizacyjnym). 


Święty Marcin de Porres
Marcin w klasztorze zajmował się głównię chorymi -  zarówno braćmi, jak i ludnością cywilną. Miał on uleczyć wielu ludzi, w tym m. in. arcybiskupa Limy z zapalenia płuc.Szczególną miłością obdarzał chorych Indian, wspierał także ubogich i wykupował zniewolonych Murzynów. Oprócz ludzi, bardzo kochał także zwierzęta, z tego powodu nadano mu przydomek św. Franciszka Ameryki, prowadził on schronisko dla zwierząt. 
 
Marcin de Porres zmarł 3 listopada 1639 roku w wieku 70 lat. Beatyfikowany został przez papież Grzegorza XVI w 1837 roku, a kanonizowany przez Jana XXIII w dniu 6 maja 1962 roku. Ten drugi mówił o nim: "tłumaczył błędy drugich i darował nawet największe krzywdy; był bowiem przekonany, że z powodu popełnionych grzechów zasługuje na daleko cięższe kary. Z prawdziwą troskliwością sprowadzał błądzących na właściwą drogę; z życzliwością pielęgnował chorych, ubogim rozdawał żywność, odzienie i lekarstwa. Jak tylko potrafił, otaczał czułą opieką i troskliwością wieśniaków, Murzynów i Metysów, spełniających wówczas najniższe posługi". Marcin jest patronem dzieł społecznych w Peru, telewizji, szkół i fryzjerów, a taże obydwu Ameryk. Uznawany jest także za patrona zgody na tle rasowym, sprawiedliwości społecznej i ludzi o rasie mieszanej. 

W ikonografii św. Marcin przedstawiany jest w habicie dominikańskim. Jego atrybuty to: anioł trzymający bicz i łańcuch, koszyk chleba, a obok mysz, krzyż, różaniec.
 
Inni patroni dnia 03.11:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Rzymie - św. Sylwii, matki Grzegorza I, papieża. Wielki doktor wspomina o niej nieraz w swych pismach, ale do Martyrologium wpisano ją dopiero w roku 1630. Zmarła zapewne między rokiem 590 a 594.

oraz:

św. Domnusa, biskupa (+ ok. 538); świętych męczenników Germana, Teofila, Cezarego i Witalisa (+ II/III w.); św. Hermengaudiusa, biskupa (+ 1035); św. Kwartusa, ucznia Apostołów (+ I w.); św. Piotra Franciszka Neron, prezbitera i męczennika (+ 1860); św. Pirmina, biskupa (+ ok. 755); bł. Szymona Ballacchi, zakonnika (+ ok. 1329); św. Wenefrydy, dziewicy i męczennicy (+ VII w.)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor