Wydarzenia 25 Aug 2022 | Redaktor
Św. Ludwik IX, król - patron dnia (25.08)

Święty Ludwik IX. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Ludwik_IX_Święty#/media/Plik:El_Greco_-_Saint_Louis_roi_de_France_et_un_page_02.jpg

Patronem dnia 25 sierpnia jest święty Ludwik IX, król zwany Świętym.

Święty Ludwik IX i zakon trynitarzyLudwik IX urodził się 25 kwietnia 1214 roku, jego rodzicami byli Ludwik VIII oraz św. Blanka Kastylisjka. W wieku 12 lat przejął tron po śmierci ojca, ale zanim uzyskał pełnoletność, rządziła za niego matka. W 1230 roku wziął ślub z Małgorzatą, córką hrabiego Prowansji. Ludwik IX stał na czele dwóch przegranych wypraw krzyżowych w 1248 roku i 1267 roku. Po przejściu choroby miał żłożyć śluby, że wyruszy na wyprawę przeciwko poganom, co potem uczynił. Potem Ludwik udał się do Palestyny, gdzie pomagał załogom chrześcijańskim, musiał jednak wrócić do kraju po śmierci matki.
 
 

Mimo niepowodzeń, król nie rezygnował ze swoich ślubów. By zjednać sobie zwolenników, jeździł po kraju z relikwiami korony cierniowej Jezusa. Po zebraniu ludzi wyruszył na wyprawę, wcześniej zostawiając testament. Ludwik IX obok Tunisu zaraził się tyfusem, przez co zmarł 25 sierpnia 1270 roku.


Święty Ludwik IXLudwik uznawany był za wybitną osobowość - miał być wzorowym mężem i ojcem, jako polityk prowadził Francję do rozkwitu gospodarczego i politycznego. Odzyskał od Anglii zajęte północne tereny dzięki wygraną bitwą pod Saintes. Reformował on system monetarny, administacje i sądownictwo. Zakazał lichwę, prostytucję oraz pojedynki. Miał nie tylko wspierać zakony i dobroczynne instytucje, ale też samemu rozdawać jałmużny i usługiwać ubogim. Nazywano go "królem mnichów". Był mecenasem sztuki i był ważną osobą w procesie fundowania Sorbony.
 

Święty Ludwik IX
Ludwik to jeden z wielkich średniowiecznych władców, uznanych za świętych. Jako innych takich władców wymienia się: św. Wacława, męczennika (+ 929), św. Edwarda, wyznawcę (+ 1066), św. Włodzimierza (+ 1015), św. Henryka II, cesarza (+ 1024), św. Olafa (+ 1030), św. Stefana (+ 1038), św. Eryka (+ 1060), św. Kanuta II (+ 1086), św. Władysława (+ 1095) i św. Ferdynanda (+ 1252).
Ludwik IX był powszechnie czczony jako święty. 27 lat po jego śmierci papież Bonifacy VIII go kanonizował, przez co Ludwik IX jest ostatnim królem, uczynionym świętym. Obecnie jego relikwie znajdują się w katedrze w Kartaginie oraz w kościele św. Dionizego w Paryżu. Świętość Ludwika IX była tak powszechnie uznawana, że zaledwie w 27 lat po jego śmierci papież Bonifacy VIII wyniósł go do chwały ołtarzy (1297). Był to ostatni król, który dostąpił chwały świętych. W wieku XIX jego relikwie przeniesiono do katedry w Kartaginie. Znaczną część relikwii umieszczono także w kościele św. Dionizego w Paryżu. Św. Ludwik IX jest patronem kilku żeńskich zgromadzeń zakonnych noszących jego imię; ponadto drukarzy, fryzjerów, hafciarek, introligatorów, kamieniarzy, krawców, piekarzy, pielgrzymów, niewidomych, rybaków, tkaczy i uczonych.

W ikonografii św. Ludwik przedstawiany jest w stroju królewskim z koroną na głowie. Jego atrybutami są m. in.: gwóźdź, korona cierniowa, korona cierniowa i wokół gwoździe, lilia, trzy lilie na tarczy, miecz, obrączka, sokół, wieniec laurowy.
 
Inni patroni dnia 25.08:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Utrechcie, w Holandii - św. Grzegorza, opata. Był wiernym uczniem i kontynuatorem św. Bonifacego, który przebywał u niego na krótko przed męczeństwem. Grzegorz zmarł w roku 775.

oraz:

świętych Euzebiusza, Peregryna, Poncjana i Wincentego (+ II w.); św. Genezjusza, męczennika (+ ok. 303); św. Juliana z Syrii, męczennika (+ IV w.); św. Menny, biskupa w Konstantynopolu (+ 552); bł. Michała Carvalho, prezbitera i męczennika w Japonii (+ 1624); św. Tomasza, biskupa w Herford (+ 1282)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor