Wydarzenia 19 Feb 10:22 | Redaktor
Św. Konrad z Piacenzy, pustelnik - patron dnia (19 luty)

Święty Konrad z Piacenzy. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Konrad_z_Piacenzy#/media/Plik:Saint_Conrad_Confalonieri-Giovanni_Lanfranco-MBA_Lyon_A124-IMG_0341.jpg

Patronem dnia 19 lutego jest Święty Konrad z Piacenzy, pustelnik.

Święty Konrad z Piacenzy

Konrad urodził się w 1290 roku w zamożnej rodzinie, jako młodzieniec zostać miał rycerzem. W 1313 roku podczas polowania wywołał pożar, nie zdając sobie sprawy jaką klęskę żywiołową to przyniesie. Galeazzo Visconti, namiestnik Piacenzy, skazał na śmierć losowego człowieka, podejrzane o wywłowanie pożaru. Konrad dowiedziawszy się o tym, natycmiast wyznał namiestnikowi winę i wynagrodził pieniężnie całym swoim majątkiem ten czyn. Następnie rozpoczął żywot ascety, w 1315 wstąpił do III zakonu Franciszka. W 1343 roku osiadł w dolinie Noto na Sycylii. Zmarł 19 lutego 1351 roku. Kanonizował go papież Ubran VIII ww 1515 roku.
 
 

W ikonografii przedstawiany jako franciszkański pustelnik lub starzec z jeleniami i innymi zwierzętami. Jego atrybutami są: krzyż, dyscyplina, czaszka i księga.
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Mediolanie - św. Mansweta, biskupa. Wracając z Rzymu, miał zapaść na zakaźną chorobę, która grasowała w Ligurii. Zmarł, zanim dotarł do bram miasta. Działo się to około roku 680. Niczego pewnego poza tym o nim nie wiemy.

W Benewencie - św. Barbata, biskupa. Rządził Kościołem benewentańskim w czasie, gdy osiedlający się tam Longobardowie byli jeszcze na wpół poganami. Brał udział w kilku synodach. Zmarł w roku 682.

oraz:

bł. Alwareza, zakonnika (+ 1420); św. Gabina, prezbitera i męczennika (+ pocz. IV w.); św. Zambdasa, biskupa (+ 304)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.

Red.

 
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor