Św. Katarzyna ze Sieny, dziewica i doktor Kościoła patronka Europy - patronka dnia (29.04)
Święta Katarzyna ze Sieny. Autorstwa anonimous - httpwww.tanogabo.itreligionesanta_caterina_siena.htm, Domena publiczna, httpscommons.wikimedia.orgwindex.phpcurid=6979575
Patronem dnia 29 kwietnia jest Święta Katarzyna ze Sieny, dziewica i doktor Kościoła, patronka Europy.
Inne z kategorii
Święta Katarzyna Aleksandryjska, dziewica i męczennica - patron dnia (25 listopada)
Myśli na każdy dzień - 25 listopad w cyklu „365 dni ze sługą Bożym"
Kiedy miała 12 lat, doszło po raz pierwszy do konfrontacji z matką, która chciała, by Katarzyna wiodła życie jak wszystkie jej koleżanki, by korzystała z przyjemności, jakich dostarcza młodość. Katarzyna jednak już od wczesnej młodości marzyła o całkowitym oddaniu się Panu Bogu. Dlatego wbrew woli rodziców, ścięła sobie włosy i zaczęła prowadzić życie pokutne. Zamierzała najpierw we własnym domu uczynić sobie pustelnię. Kiedy jednak okazało się to niemożliwe, własne serce zamieniła na zakonną celę.
Pomimo wielu udnień i przeszkód ze strony najbliższej rodziny, w 1363 roku wstąpiła do Sióstr od Pokuty św. Dominika (tercjarek dominikańskich) w Sienie i prowadziła tam ascetyczne życie. Posługiwanie trędowatym oraz modlitwa i pokuta wypełniały jej codzienność. Bardzo mało spała, jadła niewiele, tak aby jak najwięcej czasu spędzać na modlitwie i rozmowach z Chrystusem.
elitę Sieny - dla których stała się przewodniczką i duchową mistrzynią. Wspierana przez Ducha Świętego nadzwyczajnymi darami, była posłuszna Jego natchnieniom, a w swoim życiułączyła głęboką kontemplację tajemnic Bożych w "celi swojego serca" z wieloraką działalnością apostolską.
Z jej duchowych przeżyć i przemyśleń zrodziło się głęboki zaangażowanie w sprawy świata i Kościoła.
i sporów w Kościele, Katarzyna była mediatorką i orędowniczką pokoju.
Katarzyna zmarła w Rzymie dnia 29 kwietnia 1380 r. w wieku zaledwie 33 lat. Święta pozostawiła po sobie trzy ważkie dzieła, które zawierają jej nauki i wskazówki dla Kościoła: "Dialog o Bożej Opatrzności", "Listy" oraz "Modlitwy". Kult przyszłej świetej rozpoczął się zaraz po jej śmierci. Wtedy nikt już nie powątpiewał, że Katarzyna rzeczywiście była Bożą wybranką i opatrznościową niewiastą dla Chrystusowego Kościoła. Jej grób, Pan Bóg wsławił wieloma cudami i uzdrowieniami na ciele
i duszy. Zaledwie 3 lata po jej śmierci, w roku 1383 bł. Rajmund z Kapui, ówczesny generał zakonu dominikanów, za zezwoleniem papieża, przeniósł jej śmiertelne szczątki do kaplicy kościoła dominikanów S. Maria della Minerva w Rzymie i wybudował jej okazały sarchofag. To właśnie bł. Rajmundowi z Kapui, zawdzięczamy je obszerny "Żywot", wydany również w języku polskim.
Bł. Rajmund napisał go na podstawie osobistych relacji i częstych kontaktów ze św. Katarzyną (był on jej przewodnikiem duchowym i spowiednikiem). Papież Pius II w dniu 26 czerwca 1461 roku w bazylice św. Piotra w Rzymie, dokonał uroczystej kanonizacji sługi Bożej. W nagrodę za trudy poniesione w obronie Kościoła Pius IX w roku 1866 ogłosił ją, drugą, po św. Piotrze, patronką Rzymu.
W ikonografii Święta Katarzyna ze Sieny przedstawiana jest w habicie dominikanki, z krzyżem w dłoniach, z różańcem i koroną cierniową, niekiedy trzyma tiarę. Ukazywana jest też z Dzieciątkiem Jezus, które wręcza jej pierścionek jako znak jej mistycznych zaślubin. Jej atrybutami są także: diabeł u jej stóp, krucyfiks, lilia, serce lub czaszka.
Żywoty świętych. Inni patroni dnia.
Źródła:
Foto 1. Święta Katarzyna ze Sieny. Autorstwa anonimous - httpwww.tanogabo.itreligionesanta_
caterina_siena.htm, Domena publiczna, httpscommons.wikimedia.orgwindex.phpcurid=6979575
Foto 2. Święta Katarzyna ze Sieny, dręczona przez demony na XIV-wiecznym obrazie z Małopolski, Muzeum Narodowe w Warszawie. Autorstwa Anonimowy (Małopolska) - artyzm.com, Domena publiczna, httpscommons.wikimedia.orgwindex.phpcurid=6932695
Foto 3. Święta Katarzyna ze Sjeny, jej atrybytem jest min. korona cierniowa. Autorstwa Baldassare Franceschini - DwFIhU2WKuZ7eA at Google Cultural Institute. Domena publiczna, httpscommons.wikimedia.orgwindex.phpcurid=22000860