Wydarzenia 31 Aug 2023 | Redaktor
Św. Józef z Arymatei - patron dnia (31 sierpień)

Święty Józef. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Józef_z_Arymatei#/media/Plik:Gross_St_Martin_-_Grablegungsgruppe_-_Joseph_of_Arimathea.jpg

Patronem dnia 31.08 jest święty Józef z Arymatei.

Święty Józef z Arymatei

Józef z Arymatei, według św. Jana Ewangelisty "był uczniem [Jezusa], lecz ukrytym z obawy przed Żydami". Arymatea to niewielkie miasteczko, leżące na północ od Jerozolimy. Podaje się, że był on członkiem Sangedrynu, czyli władzy żydowskiej działającej w zakresach prawnych, państwowych oraz religijnych. Łukasz podawał, że nie godził się on na postępowanie Wysokiej Rady, która chciała prześladować Jezusa. W Ewangeliach Mateusza, Marka i Łukasza napisano, że Józef prosił o ciało Jezusa, zdjął Go z krzyża i złożył w grobie. Według Mateusza, grób w którym złożony był Chrystus, Józef wcześniej wykuł dla samego siebie.
 
Według legendy o królu Arturze z średniowiecza, Józef z Arymatei miał być wtrącony do lochu po zmartwychwstaniu Jezusa. Ten jednak nie zapomniał oddanej przysługi i ukazał mu się w więzieniu. Wręczył mu wtedy kielich napełniony krwią z ran Jezusa, ten sam, którym posługiwał się podczas Ostatniej Wierzeczy. Nazwany on jest Graalem i stanowi główny wątek tej legendy. Jak podaje ona dalej, Józefa z więzienia uwolnił cesarz, a następnie zabrał go do Rzymu. Stamtąd Józef miał udać się do Anglii, gdzie zgubił on Graala. Legenda nie jest jednak spójna i posiada różne warianty. Inne podają, że kielich, przekazywany z pokolenia na pokolenie, trafił w końcu do rąk patriarchy Jerozolimy, który wręczył Graala Henrykowi III. Inne legendy podają, że Józef uciekając z więzienia, udał się do Francji lub Hiszpanii.

Święty Józef z Arymatei i święty Graal

W ikonografii św. Józef występuje przeważnie wraz ze św. Nikodemem w scenach zdjęcia z krzyża, złożenia do grobu i opłakiwania Jezusa.
 
 
 
 
 
 
 
Inni patroni dnia 31.08:
 
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
We Frygii, w Azji Mniejszej - św. Paulina, biskupa Trewiru. Pisali o nim z pochwałami święci Hilary z Arles oraz Atanazy Aleksandryjski. Podobnie jak oni był mężnym obrońcą prawowierności w obliczu niebezpieczeństwa ariańskiego. Szczególnie energicznie bronił wyznania nicejskiego na synodzie w Arles. Skazany przez cesarza Konstansa na wygnanie, przenoszony był z kraju do kraju. Znękany tymi przeżyciami, zmarł w roku 358.

W Lhidisfarne, w Anglii - św. Aidana, biskupa i opata. Był mnichem w Hy, gdy św. Oswald zwrócił się do opactwa o przysłanie misjonarzy. Konsekrowany na biskupa, wzorowo współpracował z królem i związał się z nim więzami przyjaźni. Był też inicjatorem życia zakonnego w królestwie Nortumbrii. Zmarł w roku 651. Piękne świadectwo wystawi mu później Beda Wielebny.

oraz:

św. Amata, biskupa w Nusco (+ 1093); św. Bonajunkty, wyznawcy (+ 1257); św. Optata, biskupa (+ pocz. VI w.)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor