Wydarzenia 6 Aug 2022 | Redaktor
Św. Hormizdas, papież - patron dnia (06.08)

Święty Hormizdas. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Hormizdas#/media/Plik:Pope_Hormisdas.jpg

Patronem dnia 6 sierpnia jest święty Hormizdas, papież.

Święty Hormizdas

Hormizdas jest synem Justusa, urodził się w Frosinone, we Włoszech. Był następcą papieża św. Symmacha, u boku którego wcześniej był diakonem. Papież Hormizdas podczas swojego pontyfikatu przerwał schizmę w Kościele, która trwała od roku 484. Pozyskiwał także uznanie zwolenników antypapieża Wawrzyńca. Nie układały się jednak jego stosunki z cesarzem wschodnio-rzymskim, Anastazjueszem. Gdy cesarz prosił o zatwierdzenie swoich rządów przez papieża, ten wysłał delegację w sprawach Kościoła, zamiast udzielić Anastazjuszowi poparcia. Delegaci Hormizdasa zostali aresztowani i straceni. Stosunki polepszyły się gdy tron objął nowy władca, Justyn I, który chciał nawiązać bliższy kontakt z papieżem, by poszerzać swoje wpływy. Cesarz wschodnio-rzymski podarował także Hormizdasowi drogocenne dary: dwa ewangeliarze, oprawione w złoto i szlachetne kamienie. Papieżowi zależało także na utrzymywaniu kontaktu z panującymi w Europie państwami, wysyłał listy i przedstawicieli do Francji, Anglii, Hiszpanii i Niemiec. Za jego pontyfikatu zebrano uchwały synodów Wschodu i Zachodu. Papież Hormizdas zmarł 6 sierpnia 523 roku, pełen zasług i w poczuciu dobrze powierzonego zadania. Relikwie św. Hormizdasa leżą w odnalezionym w VI wieku sarkofagu w bazylice św. Klemensa. Syn papieża, św. Sylweriusz napisał także wiersz ku czci swojego ojca.


Papież Hormizdas miał rodzinę i syna, św. Sylweriusza, który był jego następcą w latach 536-537. Hormizdas na papieża był wybrany jako żonaty mężczyzna. W tamtych czasach, kościoły na Zachodzie i Wschodzie powoli wprowadzały zasady bezżeństwa kapłanów i biskupów. Ma to zapewnić oddanie wiernym i Bogu.
Już za panowania papieża św. Leona I Wielkiego, wprowadzano prawo zakazujące wchodzenia w związki małżeńskie. Można więc wywnioskować, że Hormizdas był żonaty przed zostaniem subdiakonem i miał syna przed przyjęciem wyższych święceń. W późniejszych latach kościół na Zachodzie wymagał od duchownych celibatu, tak jak ma to miejsce dzisiaj.

 

Inni patroni dnia 06.08:

  •  Błogosławiony Oktawian, biskup
  •  Błogosławiony Bronisław Kostkowski, męczennik

Ponadto dziś także w Martyrologium:
św. Jakuba z Amidy, pustelnika (+ VI w.); świętych męczenników Justa i Pastora (+ 304); świętych Stefana, opata, i Piotra z Cardeny (+ IX w.)

 


Źródła: Brewiarz - czytelnia i Wikipedia.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor