Wydarzenia 12 Sep 2022 | Redaktor
Św. Gwidon z Anderlechtu - patron dnia (12.09)

Święty Gwidon. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Gwidon_z_Anderlechtu#/media/Plik:Saintguidon.JPG

Patronem dnia 12.09 jest święty Gwidon z Anderlechtu.

Święty Gwidon z Anderlecht

Gwidon urodził się w 950 roku w Anderlechie w Belgii. W młodości opisywany był jako pobożny i miłosierny dla biednych. Czując powołanie, Gwidon udał się do Laeken, gdzie miejscowy proboszcz uczynił go kościelnym. Większość czasu i pieniędzy poświęcał biednym i chorym. Chcąc pokutować za nieudany handel z miejscowym kupcem, postanowił udać się na pielgrzymkę w święte miejsca w Europie. Najpierw udał się do Rzymu, a stamtąd wędrował do Ziemi Świętej, po drodze odwiedzając słynne sanktuaria. Po 7 latach wędrówki, w słabym stanie zdrowotnym, powrócił do Belgii. Tam ponownie przyjęty został do parafii jako kościelny, a niedługo potem w 1012 roku zmarł.
 
Gwidonowi wyprawiono huczny pogrzeb, jednakże wkrótce o nim zapomniano. Po blisko stu latach, przypadkowo rozorany został jego grób. W miejscu tym zaczęły dziać się cuda, przez co otoczono je czcią. Biskup Odard w 1112 dokonał ekshumacji, a w miejsce grobu wzniesiono kociół. Kult Gwidona rozprzestrzenił się na kraje Beneluksu, Niemiec i Francji, a w Anderlechie powstało bractwo św. Gwidona. Jego kult do dziś jest żywy w Belgii, a w innych krajach uznaja się go za patrona pielgrzymów, kościelnych i chorych.

 szczególnego orędownika.

W ikonografii św. Gwidon przedstawiany jest jako pielgrzym, czasami w otoczeniu zwierząt domowych lub podczas pracy na roli.
 
Inni patroni dnia 12.09:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Meros, w Azji Mniejszej - męczenników Macedoniusza, Teodula i Tacjana. Gdy za Juliana Odstępcy na nowo otworzono świątynie pogańskie, wtargnęli oni i zniszczyli posążki bożków. Ponieśli za to śmierć, ponoć jak Wawrzyniec - na rozpalonej kracie. Zaświadczyli o nich historycy chrześcijańskiego Wschodu, Sokrates i Sozomen. Synaksaria greckie wspominają ich w rozmaitych terminach.

oraz:

św. Autonoma, biskupa i męczennika (+ IV w.); bł. Franciszka z Caldalora, prezbitera i zakonnika (+ 1507); świętych biskupów Juwencjusza i Syrusa (+ 396?); św. Sacerdosa, biskupa (+ 552)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor