Wydarzenia 11 Feb 07:34 | Redaktor
Św. Grzegorz II, papież - patron dnia (11 luty)

Święty Grzegorz II. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzegorz_II_(papież)#/media/Plik:GregoryII.jpg

Patronem dnia 11 lutego jest Święty Grzegorz II, papież.

Święty Grzegorz II

Grzegorz urodził się około 660 roku w Rzymie, był synem Marcellusa. Młodość spędził z ojcem na dworze papieskim, gdzie wiele lat był subdiakonem i skarbnikiem. Święceń udzielił mu papież Sergiusz I i uczynił ponad to bibliotekarzem i zakrystianem. Gdy został diakonem, papież Konsantyn I zabrał go jako towarzysza na rozmowy z Justynianem II. Wykazał się wówczas roztropnością, mądrością i stanowczością. Gdy papież zmarł, na jego następce jednogłośnie wybrano Grzegorza, który objął urząd 19 maja 715 roku. W czasie swojego pontyfikatu szerzył chrześcijaństwo, wysłał św. Bonifacego do Niemiec. Przeciwstawiał się także cesarzowi Leonowi III, który chciał zwiększać podatki, angażować się w sprawy dogmatyczne i popierał ikonoklazm. Cesarz próbował pozbawić Grzegorza II jego papieskiej funkcji i go zgładzić. Gdy Longobardzi najechali i zniszczyli Rzym, zaczął odbudowywać miasto i kraj. Potem zwołał synod, na którym uchwalono kanony dotyczące małżeństwa i zabobonów. Wprowadził do Mszy ryt w okresie Postu. Zmarł 11 lutego 731 roku w Rzymie.

 

 
Inni patroni dnia 11.02:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Whitby, w Anglii - św. Cedmona. Był ponoć analfabetą, ale ksieni klasztoru w Whitby odkryła w nim talent poetycki i przyjęła go jako brata-konwersa. Stał się tak pierwszym znanym z imienia pieśniarzem angielskim. Zmarł około roku 680. Piękne świadectwo wystawił mu św. Beda Wielebny.

oraz:

św. Jonasza, opata (+ IV w.); św. Lucjusza, biskupa i męczennika (+ 348); św. Łazarza, biskupa (+ 450); św. Paschalisa I, papieża (+ 824); świętych męczenników: Saturnina, prezbitera, Ampeliusza, Feliksa i Datywa (+ ok. 304); św. Seweryna, opata (+ 507)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.

Red.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor