Wydarzenia 24 Jan 2023 | Redaktor
Św. Franciszek Salezy, biskup i doktor Kościoła - patron dnia (24.01)

Święty Franciszek Salezy. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Franciszek_Salezy#/media/Plik:Château_de_Bussy-Rabutin_-_Saint_François_de_Sales,_évêque_de_Genève_(bgw19_0375)_(cropped).jpg

Patronem dnia 24 stycznia jest Święty Franciszek Salezy, biskup i doktor Kościoła.

Święty Franciszek Salezy

Franciszek urodził się 21 sierpnia 1567 roku w Thorens. Jego ojciec był kasztelanem, a matka pochodziła z rodu Sionnaz. Był najstarszy spośród licznego rodzeństwa. Wychowany został w wierze katolickiej, a największy wpływ miała na niego matka o imieniu Franciszka. Była ona pracowita, spokojna, systematyczna i to ona miała być dla Franciszka Salezego wzorem.
 
W 1573 roku rozpoczął edukację w kolegium w La Roche-sur-Foron, a po 2 latach przeniósł się do Annecy. Tam w 1577 przyjął pierwszą Komunię i sakrament bierzmowania. Jako 15-latek rozpoczął studia w Paryżu. Studiował teologię i zagadnienia biblijne, uczył się też hebrajskiego i greki. W tamtym czasie we Francji popularne były nauki Kalwina, co przyczyniło się do wątpliwości w wiarę Franciszka. Odnalazł jednak spokój dzięki oddaniu się w opiekę Matki Bożej. Kolejnym krokiem w edukacji Franciszka było otrzymanie doktoratu prawa, które studiował w Padwie. W 1591 roku w Loreto złożył śluby czystości. Kolidowało to z planami jego ojca, który chciał ożenić go z pochodzącą z bogatego rodu Franciszką Suchet de Mirabel i uczynić prawnikiem. Zamiast tego, Franciszek w 1593 oku przyjął święcenia kapłańskie, ku niezadowoleniu rodziców.

Święty Franciszek Salezy
Po roku otrzymał misję w okręgu Chablais znajdującego się w rejonie Szwajcarii, by nawrócić wiernych, którzy przeszli na kalwinizm. Mierząc się z trudnymi warunkami, odwiedzał wioski i zagrody, w których rozmawiał z ludźmi. Na murach przylepiał ulotki, co zaskarbiło mu tytuł patrona katolickich dziennikarzy. Cechowała go łagodność, umiar, uprzejmość, wyznawał on zasadę: "Więcej much się złapie na kroplę miodu aniżeli na całą beczkę octu". W swojej gorliwości i poczuciu misji, postanowił spróbować przekonać głowę Kościoła kalwińskiego, Teodora Beze, do powrotu do katolicyzmu. Wszystkie wizyty złożył mu w przebraniu. Jego misja trwała 4 lata.
 
W 1602 roku mianowano go na biskupa Genewy. Złożył wizytę w 450 parafiach, gdzie spowiadał, przemawiał i rozmawiał z księżmi i wiernymi. Popierał Bractwo Nauki Chrześcijańskiej, wykorzystywał katechizm ułożony przez św. Roberta Bellarmina. W 1604 roku poznał św. Joanne de Chantal i wraz z nią założył zakon sióstr Nawiedzenia NMP (zwanych wizytkami), które papież zatwierdził w 1618..

Zmarł 28 grudnia 1622 roku w Lyonie. Beatyfikowano go już w 1661 roku, a kanonizowano w 1665. W 1877 roku Pius IX ogłosił go Doktorem Kościoła. Jest patronem wizytek, salezjanów i salezjanek. W swojej spuściźnie pozostawił liczne pisma, a najważniejsze z nich to: Kontrowersje, Filotea, czyli wprowadzenie do życia pobożnego i Teotym, czyli traktat o miłości Bożej.


Ikonografia przedstawia św. Franciszka Salezego w stroju biskupim - w rokiecie i mantolecie lub w stroju pontyfikalnym z mitrą na głowie. Jego atrybutami są: gorejąca kula ośmiopłomienna, księga, pióro, serce przeszyte strzałą i otoczone cierniową koroną trzymane w dłoni.
 
Inni patroni dnia 24.01:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Foligno, we Włoszech - św. Felicjana, męczennika i pierwszego biskupa tego miasta. Uchodzi on również za apostoła Umbrii. Śmierć poniósł prawdopodobnie w czasach panowania Decjusza (249-251).

W Antiochii Syryjskiej - św. Babilasa, męczennika. Był biskupem i prawdopodobnie zginął w czasie tego samego prześladowania, co Felicjan. Sławili go Chryzostom, Hieronim i inni. Miał podobno żądać, aby pochowano go z więzami, bo dopatrywał się w nich oznaki swego zwycięstwa.

oraz:

bł. Markolina, zakonnika (+ 1317); św. Surana, opata (+ VI w.); bł. Tymoteusza Giaccardo (+ 1948)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i WIkipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor