Wydarzenia 20 Mar 11:16 | Redaktor
Św. Aleksandra z Galicji, dziewica i męczennica - patron dnia (20.03)

Aleksandra z Galicji. Domena publiczna. Źródło Wikipedia

Święta Aleksandra pochodziła z Ancyry w Galacji (obecnie Ankara). Wg podań Aleksandra odmówiła udziału w procesji z posążkami Artemidy i Ateny, za co wraz z sześcioma innymi kobietami została zamordowana. Ciała męczennic wydobył z bagien Teodat (Teodot) aby je po chrześcijańsku pochować w grobie. Teodat, wg podań pomagał chrześcijanom, podnosił na duchu, odwiedzał ich w więzieniach, miał ponoć ofiarować swój hotel na miejsce sprawowania liturgii.

Żywoty świetych Kościoła Powszecnego - Święta Aleksandra z Galicji, dziewica i męczennica.
 
 
Święta Aleksandra z Galicji,
 
pochodziła z Ancyry w Galacji (obecnie Ankara).
 
Wg podań Aleksandra odmówiła udziału w procesji z posążkami Artemidy i Ateny, za co wraz z sześcioma innymi kobietami została zamordowana. Wraz z Aleksandrą były: Klaudia, Eufrazja, Matrona, Julianna, Eutymia oraz najstarsza z nich, Teodozja, które już wcześniej ślubowały dziewictwo i żyły poszcząc i pełniąc dobre uczynki wśród braci kościoła.
 
Te dzielne kobiety przed utopieniem miały sie za swój występek zostać wydane na pochańbienie i wyrzec sie Chrystusa. Wszystkie kobiety zostały w okrutnie torturowane: obnażono je, bito pałkami, obcięto im piersi, a ciało ich strugano ostrymi narzędziami aż do kości. Żadna z nich nie wyparła się Chrystusa, a po wyznania wiary zostały skazane na śmierć przez utopienie w bagnie.
 
 
Działo się to w pobliżu rodzinnego miasta, w latach 300 lub 310 r. Kobiety przed śmiercią miały również za karę zostać schańbione i zamordowane.  Ciała męczennic wydobył z bagien Teodat (Teodot) aby je po chrześcijańsku pochować w grobie.Teodat, wg podań pomagał chrześcijanom,  podnosił na duchu, odwiedzał ich w więzieniach, miał ponoć ofiarować swój hotel na miejsce sprawowania liturgii.
Teodat po pochowaniu ciotki Teodozja wraz z Towarzyszkami został wydany przez sąsiadów i poniósł męczęńską śmierć przez ścięcie. Ciało Teodata wraz z wydobytymi z grobu ciałami siedmiu męczennic spalono na stosie.
 
Według innych podań świeta Aleksandra z pozostałymi towarzyszkami, po ciężkich mękach, miała  zostać spalona żywcem w rozpalonym piecu.
 
W ikonografii Święta Aleksandra, bywa również przedstawiana w towarzystwie pozostałych sześciu męczennic, z którymi poniosła śmierć. Przedstawiane na Ikonie kobiet różnią się między sobą wyłącznie kolorem  szat. Aleksandra przedstawiana jest w czerwony płaszczu i białej chustce na głowie.
 
Red.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor