Wydarzenia 18 Aug 06:27 | Redaktor
 Św. Albert Hurtado, prezbiter - patron dnia (18.08)

Święty Albert Hurtado.

Patronem dnia 18 sierpnia jest święty Albert Hurtado, prezbiter

Święty Albert Hurtado

Albert Hurtado Cruchago urodził się w Vina del Mar w Chile 22 stycznia 1901 roku. By spłacić rodzinne długi, rodzina musiała sprzedać posiadłość, Albert więc przez wiele lat pomieszkiwał u krewnych i zaznał losu ubogiego człowieka. Jako młodzieniec odwiedział biedne dzielnice miasta. 
 
W 1917 roku chciał wstąpić do jezuitów, jednakże mu to odradzono. Jednocześnie studiował prawo i pracował, jednak po 6 latacg wstąpił do jezuickiego nowicjatu. Wyjeżdżał do Argentyny, Hiszpanii i Belgii by studiować, gdzie zdobył doktorar z pedagogiki. 24 sierpnia 1933 roku przyjął święcenia kapłańskie w Lowanium. Następnie wrócił do ojczyzny by uczyć religii i wykładać pedagogikę. W 1941 złożył śluby zakonne, a po roku został asystentem młodzieżowej Akcji Katolickiej.Święty Albert HurtadoNajwiększym dziełem Alberta Cruchago jest ruch społeczny "El Hogar de Cristo" (Ognisko Chrystusa). Zajmuje się on budową domów dla bezdomnych i ubogich, a dzięki pomocy osób świeckich i innych dobroczyńców, o. Hurtado mógł otworzyć domy dla młodzieży, kobiet oraz dzieci. Szerzył naukę chrześcijańską przez dzieła pisarskie, z jego inicjatywy powstały chrześcijańskie związki zawodowe w Chile. 
W roku 1952 o. Albert zachorował na raka trzustki, a zmarł 18 sierpnia 1952 roku. Beatyfikowany był przez św. Jana Pawła II w 1994 roku, a kanonizował go Benedykt XVI w 2005 roku. O. Albert Cruchago nazywany jest "apostołem Chile"
W 1952 r. o. Albert zachorował nagle na nowotwór trzustki. Po krótkiej chorobie zmarł 18 sierpnia 1952 r. w Santiago de Chile. Ojciec Albert, nazywany "apostołem Chile", został beatyfikowany przez św. Jana Pawła II 16 października 1994 r., a kanonizowany w ostatnim dniu Synodu Biskupów na temat Eucharystii - 23 października 2005 r. - przez Benedykta XVI.
 
Inni patroni 18.08: 
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Palestrinie, niedaleko Rzymu - św. Agapita, męczennika. Jego chwalebna śmierć zaświadczona jest licznymi pomnikami archeologii oraz wzmiankami w dawnych dokumentach. Natomiast Passio, która twierdzi, że miał 15 lat, jest bardzo późna i mało wiarygodna.

W Nagasaki, w Japonii - błogosławionych Piotra de Zuniga, augustianina, Ludwika Flores, dominikanina, oraz 13 chrześcijan japońskich, męczenników. Stali się ofiarami zbliżenia, które nastąpiło między interesami handlowymi, fanatyzmem antypapieskim, uprzedzeniami politycznymi i pogańskimi przesądami. Przechwycili ich kupcy angielscy, którzy wydali ich Holendrom, ci zaś zadenuncjowali ich u władz japońskich. Ścięto ich w roku 1622. Męczenników beatyfikował w roku 1867 Pius IX.

oraz:

św. Firmina, biskupa (+ IV/V w.); świętych męczenników Jana i Kryspa (+ III/IV w.); bł. Pauli z Montaldi, dziewicy i zakonnicy (+ 1514)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor