Spotkanie z Marcinem Ryszką na Festiwalu Nowe Spojrzenie
W sobotę, 25 maja o godzinie 15.00 w czasie trwania Festiwalu Nowe Spojrzenie będzie okazja spotkania z Marcinem Ryszką. Spotkanie odbędzie się w Bibliotece UKW (ul. Karola Szymanowskiego 3).
Inne z kategorii
Św. Marcin de Porres, zakonnik - patron dnia (03 listopada)
Św. Malachiasz, biskup - patron dnia (02 listopada)
- Marcin Ryszka urodził się 15 lipca 1990 roku w Czechowicach-Dziedzicach. Jest polskim pływakiem, piłkarzem, dziennikarzem sportowym i prezesem fundacji "Nie widząc przeszkód". W wyniku choroby stracił wzrok w wieku pięciu lat.
Studiował zarządzanie i marketing oraz zarządzanie personelem. Wybrał także kierunek menedżer sportu na krakowskiej AGH i Uniwersytecie Jagiellońskim. Może się pochwalić imponującym dorobkiem sportowym. Podczas studiów reprezentował swoją uczelnię w zawodach pływackich. Reprezentował nasz kraj na paraolimpiadzie w Pekinie w 2008 roku oraz w Londyniew 2012. Jest trzykrotnym mistrzem świata osób niewidomych w pływaniu w Antalyi w 2011 roku. Zdobył także kilka medali na Mistrzostwach Europy.
Po zakończonej karierze pływackiej zajął się piłką nożną osób niewidomych. Marcin jest kapitanem reprezentacji Polski oraz drużyny "Tyniecka Nie Widzę Przeszkód Kraków" w blind footballu. To on odpowiada za prężny rozwój tej dyscypliny w naszym kraju. W 2008 roku sprowadził nawet specjalne piłki z Brazylii. Brał udział między innymi w Mistrzostwach Europy w Anglii w 2015 roku. Prywatnie jest szczęśliwym mężem oraz ojcem.
W 2021 roku na rynku ukazała się jego książka, którą napisał wraz z dziennikarzem Jakubem Białkiem. Marcina można usłyszeć w Radio Kraków po serwisie o godzinie14 w każdy wtorek. Jego historia jest inspirująca i pokazuje, że nie ma przeszkód nie do pokonania. – czytamy na stronie organizatora.
Organizatorem wydarzenia "Spotkanie z Marcinem Ryszką na Festiwalu Nowe Spojrzenie" jest Patryk Miziuła.
Zapisz się na spotkanie z Marcinem Ryszką TUTAJ.
Czeka nas również szereg innych spotkań z zaproszonymi gośćmi. Będą nimi Andrzej Dragan, Robert Małecki, Zdzisław Nęcka „Matejko” oraz Hanna Szczukowska-Białys. Rozmowy odbędą się w piątek oraz sobotę (24, 25 maja) w Bibliotece UKW.