Wydarzenia 31 Aug 2020 | BR
Śpiewali ku czci św. Jana Pawła II  [GALERIA ZDJĘĆ]

fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

30 sierpnia w kościele św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Bydgoszczy odbył się koncert z okazji 100. rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II.

Ku pamięci św. Jana Pawła II wystąpili wybitni artyści polskiej opery kameralnej: Małgorzata Kuklińska, Andrzej Niemierowicz, Andrzej Jurkiewicz i Bogusław Pikała. Wykonano utwory operowe i operetkowe. Wydarzenie poprowadził Kazimierz Kowalski. Po koncercie otworzono wystawę zdjęć poświęconą trzem papieżom „Na skrzydłach miłości”.

- Jan Paweł II dla wielu z nas jest nie tylko świętym, ale też postacią historyczną – wielkim Polakiem i symbolem przemian. W setną rocznicę śmierci Ojca Świętego przypominamy jego słowa i nauczanie oraz oddajemy mu hołd poprzez wystawy i koncerty, na które zapraszamy do różnych miast naszego regionu – podkreśla marszałek województwa Piotr Całbecki.

To jeden z dziesięciu koncertów w ramach cyklu „Szumią jodły na gór szczycie” organizowanych w regionie z okazji 100. rocznicy urodzin papieża Polaka. Poprzednie odbyły się m.in. w Brodnicy, Włocławku, Inowrocławiu, Ciechocinku i Grudziądzu. Ostatni zaplanowano w Rywałdzie (13. września).

fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

 Święty Jan Paweł II odwiedził Kujawy i Pomorze w 1991 i w 1999 roku. Na pamiątkę tych wydarzeń 7. czerwca obchodzone jest Święto Województwa. Zaś w 2017 roku województwo kujawsko-pomorskie, jako pierwszy region na świecie ,zostało objęte patronatem Jana Pawła II. By upamiętnić pielgrzymki papieża powstał komiks „Jan Paweł II – nasz patron”. Opowiada on o wizytach Ojca Świętego w Bydgoszczy, Toruniu i we Włocławku.

Na podstawie: komunikat Urzędu Marszałkowskiego

BR

BR Autor

Redaktor