Wydarzenia 10 Nov 07:44 | kd
Specjalna komisja wyjaśni zarzuty stawiane kard. Dziwiszowi. Jest oświadczenie KEP

Stacja TVN24 wyemitowała reportaż w którym padają oskarżenia w kierunku kard. Stanisława Dziwisza. Wieloletni pomocnik papieża Jana Pawła II miał wg. autora reportażu wyciszać sprawy związane z pedofilią w kościele oraz kupczeniem stanowiskami. Abp. Stanisław Gądecki wydał specjalne oświadczenie w tej sprawie.

Reportaż stacji TVN24 zatytułowany "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza", wywołał burzę wokół osoby wieloletniego pomocnika św. Jana Pawła II.  Wobec postawienia tak poważnych zarzutów Abp Stanisław Gądecki oświadczył, że tą sprawą musi się zająć specjalna komisja.

Jestem gotowy do pełnej współpracy z taką komisją. Zależy mi na transparentnym wyjaśnieniu tych spraw. Nie chodzi o wybielanie lub ukrywanie ewentualnych zaniedbań, ale o rzetelne przedstawienie faktów

—zadeklarował arcybiskup metropolita krakowski senior, kardynał Stanisław Dziwisz.

 

\Poniżej prezentujemy treść oświadczenia KEP:

 

Poznań, dnia 10 listopada 2020 roku

OŚWIADCZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W nawiązaniu do wczorajszego reportażu TVN24 zatytułowanego Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza, w którym oskarża się ks. kardynała Stanisława Dziwisza o zaniedbania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych ze strony duchownych, mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości, zaprezentowane w tym reportażu, zostaną wyjaśnione przez odpowiednią komisję Stolicy Apostolskiej.

Równocześnie chciałbym zauważyć, że Kościół w Polsce jest wdzięczny ks. kardynałowi za jego wieloletnią służbę przy boku św. Jana Pawła II.

+Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

 

Inf. KEP/PAP

kd Autor

Redaktor/Publicysta