Wydarzenia 6 May 2016 | Redaktor
Solecka konferencja o chrzcie Polski

Dzieci, młodzież, duchowni oraz przedstawiciele władz 5 maja wzięli udział w konferencji „Chrzest Mieszka I fundamentem początku państwa, narodu i Kościoła”, która odbyła się w Solcu Kujawskim.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Zespół Szkół oraz parafię pw. Nawrócenia św. Pawła. W jego programie znalazły się m.in. prelekcja, prezentacja multimedialna oraz program artystyczny. – Chrzest Polski to przede wszystkim fundament dla narodu, państwa i Kościoła. Wiemy, co otrzymaliśmy i potrafimy to pielęgnować – powiedziała dyrektor placówki Małgorzata Niedźwiedzka.

Była to już kolejna inicjatywa przygotowana przez parafię i szkołę. Dwa lata temu młodzi pochylali się nad sylwetką św. Jana Pawła II w kontekście wzoru człowieczeństwa. – Nasza konferencja świadczy o tym, że młodzież pragnie być organizatorem życia społecznego. Chce wpływać na swoją codzienność i jest dumna, że żyje w tak pięknej ojczyźnie – dodała dyrektor Małgorzata Niedźwiecka.

Młodzi próbowali odpowiedzieć na kilka zasadniczych pytań: jak doszło do chrztu Polski, jakie on miał i ma znaczenie oraz jakim jest wyzwaniem w budowaniu przyszłości ojczyzny. Całemu przekazowi towarzyszyła specjalnie dobrana muzyka, a także sceny historyczne odgrywane przez uczniów. – Niestety, dzisiaj wartości historyczne tracą na znaczeniu, więc warto jak najczęściej do takich wydarzeń powracać – powiedzieli uczniowie Kacper Szefke i Zofia Mordalska.

Ksiądz Leszek Chudziński, który skierował swoje słowo do zebranych, podkreślił, że w tym wypadku nie chodzi o samą historię. Bardziej o uświadomienie sobie początków swojej państwowości. – Nie wolno nam zapominać, że jesteśmy jednym z ogniw tego wielkiego historycznego łańcucha. Nie można poznawać historii od drugiej wojny światowej, skoro nie ma się świadomości, co toczyło się 1050 lat temu – powiedział kapłan.

Proboszcz wspólnoty Nawrócenia św. Pawła w Solcu Kujawskim przypomniał, że poprzez wnikliwe poznawanie historii każdy sięga do swoich korzeni. – Warto podkreślić wymiar wspólnotowy i osobisty chrztu świętego. Poprzez ten sakrament zostajemy włączeni do wspólnoty Kościoła, a także rozpoczynamy przyjaźń z Panem Bogiem – zakończył ks. Grzegorz Grobelny.

Konferencja odbywała się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Solec Kujawski Teresy Substyk.

jm

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor