Wydarzenia 3 Mar 2021 | Redaktor
Rondo w Bydgoszczy otrzymało imię bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)

Nowe rondo na styku ulic Gdańskiej i Rekreacyjnej w Bydgoszczy będzie honorować bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerzy. O nadanie nowej inwestycji jego imienia wnioskowała Chorągiew Kujawsko-Pomorska ZHP.

Rondo oddano do użytku w ubiegłym roku, powstało wraz z buspasem wzdłuż ul. Gdańskiej. Będzie nosić imię patrona harcerzy - bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego - decyzja w tej sprawie zapadła podczas sesji Rady Miasta 24 lutego. O nadanie takiej nazwy wnioskowała Chorągiew Kujawsko-Pomorska Związku Harcerstwa Polskiego.

Stefan Frelichowski urodził się 22 stycznia 1913 roku w Chełmży. W 1927 roku wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego. Od 1928 do 1931 prowadził swoja drużynę.

Po maturze w 1931 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego, w 1937 roku w marcu otrzymał święcenia kapłańskie. W Bydgoszczy, skąd pochodził jego ojciec i liczna rodzina, odprawił Mszę świętą prymicyjną (w marcu, w kościele pw. Świętej Trójcy). Od lipca 1938 roku był wikariuszem parafii Wniebowzięcia NMP w Toruniu.

Jako kleryk, a następnie kapłan, nadal angażował się w ruch harcerski. Przed wybuchem wojny pełnił m.in. funkcję kapelana Pomorskiej Chorągwi Harcerzy ZHP. Działał w kierownictwie Wydziału Starszoharcerskiego Chorągwi, był redaktorem biuletynu „Zew Starszoharcerski”.

Po wkroczeniu Niemców, za swoją patriotyczną działalność, został uwięziony już 11 września 1939 roku. W 1940 roku trafił do obozu koncentracyjnego Dachau, gdzie kapłani należeli do szczególnie gnębionych grup. Mimo to w ukryciu organizował modlitwy, pogadanki, spowiadał.

Na początku 1945 r. w obozie wybuchła epidemia tyfusu plamistego. Ksiądz Frelichowski niósł chorym duchową pomoc i wsparcie, sam jednak również się zaraził. Tyfus w połączeniu z zapaleniem płuc doprowadził do jego śmierci. Wśród współwięźniów cieszył się opinią świętego - władze obozowe wyjątkowo zezwoliły na wystawienie jego ciała na widok publiczny.

 W 1948 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi położone w walce o demokrację i niepodległość. W 1964 rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny - w 1999 roku papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym. W 2003 roku uznany został za patrona polskich harcerzy.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor