Wydarzenia 4 May 2016 | Redaktor
225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

„Trzeba przywrócić znaczenie wolności odpowiedzialnej, solidarnej, braterskiej, strzegącej dobra wspólnego i sprawiedliwości społecznej" – mówił w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

W 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja hierarcha przewodniczył Mszy św. na Starym Rynku. Pasterz diecezji, podkreślając rangę tego historycznego dokumentu, wskazał, że konstytucja „streszczała w sobie dzieje Narodu Polskiego, jego sukcesy, ale też i upadki", jak również „była symbolem zmiany, jaką podejmowano dla jego ratowania". Jak zauważył celebrans, po ponad dwóch wiekach „trzeba nam mierzyć się z tymi samymi problemami – problemami dobra i zła, patriotycznego zaangażowania i prywaty, odmiennych koncepcji politycznych, pośród których w skrajnych ujęciach – na politycznej mapie Europy – Polski w ogóle miałoby nie być bądź miałaby egzystować na jej marginesie”.

Jak zauważył bp Jan Tyrawa, przyszłość demokracji będzie zależała od koncepcji wolności, dlatego trzeba przywrócić znaczenie wolności odpowiedzialnej, solidarnej, braterskiej, strzegącej dobra wspólnego i sprawiedliwości społecznej.

Na zakończenie ordynariusz diecezji bydgoskiej podkreślił, że „jesteśmy skazani na dialog", ale tylko wówczas ma on szanse powodzenia, kiedy uzna się za obecne i działające w każdej tradycji etnicznej i kulturowej, w każdej tradycji religijnej, poszukiwanie prawdy, dobra i Boga.

Fot. Adam Gajewski

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor