Wydarzenia 10 Oct 2018 | Redaktor
Relacja z konferencji prasowej dotyczącej zbliżającego się Dnia Papieskiego

Przed nami 18. Dzień Papieski pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa”. Tradycyjnie odbędzie się Bydgoska Karoliada, której atrakcją będzie koncert rapera, ks. Jakuba Bartczaka. Odbędzie się też premiera spektaklu „Przed sklepem jubilera” na podstawie sztuki Karola Wojtyły.

Ideą Dnia Papieskiego jest uczczenie osoby Jana Pawła II oraz refleksja nad jego nauczaniem i dziedzictwem, które po sobie jako papież pozostawił.

  • Dzień Papieski ma być żywym pomnikiem, odkrywaniem Jana Pawła II i jego nauczania na nowo – mówił ks. Arkadiusz Muzolf, dyrektor wydziału duszpasterskiego diecezji bydgoskiej. - W tym roku pochylimy się nad tajemnicą ojcostwa. Zastanowimy się, kim jest ojciec, mężczyzna, mąż. Myślę, że w dzisiejszych czasach bardzo ważna jest rola ojca, rola głowy rodziny, odpowiedzialność za wychowanie dzieci, wprowadzenie ich w świat wartości i wiary.

VII Bydgoska Karoliada

W niedzielę 14 października tradycyjnie już odbędzie się Bydgoska Karoliada. Wydarzenie poprzedzone będzie Mszą św. o godz. 13.00 w kościele św. Jadwigi Królowej, której przewodniczył będzie ks. biskup Jan Tyrawa. Po Eucharystii odbędzie się procesyjne przejście do hali Łuczniczka, gdzie od godz. 16.00 rozpoczną się obchody Dnia Papieskiego. Na początek zabrzmi bicie dzwonu Zygmunt, odlanego na 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II, po czym nastąpi uroczyste otwarcie połączone z modlitwą.

Wtedy przyjdzie czas na rozgrywki turniejowe drużyn dekanatu bydgoskiego w ramach VII Bydgoskiej Karoliady. W zmaganiach wezmą cztery grupy złożone z dwóch dekanatów. Będą rywalizować w konkurencjach: intelektualnej, artystycznej i sportowej. W tym roku wymagane jest, żeby w każdej drużynie był ojciec, co jest nawiązaniem do głównego hasła Dnia Papieskiego.

Rywalizować będą też widzowie. Odbędzie się konkurs na najbardziej „dynamiczny” oraz na najliczniejszy klub kibica.

Rozgrywki zakończy koncert ks. Jakuba Bartczaka, który ewangelizuje rapując. Ponadto duchowny przedstawi świadectwo o swoim życiu. Koncert rozpocznie się około godz. 18.00.

W czasie Karoliady w holu Łuczniczki na gości będą czekać liczne stoiska, m.in. fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia z atrakcjami dla dzieci i całych rodzin, papieskie kremówki z cukierni Adama Sowy, stoisko Fundacji „Wiatrak” z ofertą zajęć pozalekcyjnych i wydarzeń kulturalnych, wyroby podopiecznych WTZ „Wiatrak” oraz pokonkursowa wystawa prac uczniów Zespołu Szkół nr 33 Specjalnych dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej pt. „Jan Paweł II i dzieci”.

  • Zapraszamy całe rodziny. Naszym tegorocznym zadaniem będzie rozbudzenie wartości rodziny i ojcostwa, która w dzisiejszych czasach jest trochę zapomniana – mówił Adam Burchardt, koordynator tegorocznej bydgoskiej Karoliady i Dnia Papieskiego na Hali Łuczniczka. - Niektórzy nie mają możliwości odczuć ojca ziemskiego, dlatego zadbamy o to, by mogli poczuć się przytuleni przez Ojca Niebieskiego.

ego dnia w kościołach i miejscach publicznych odbędzie się również zbiórka pieniędzy na fundusz stypendialny fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. - Dzień Papieski to główne święto fundacji. Jest ona swoistym pomnikiem, a właściwie jej stypendyści, Jana Pawła II, przełożeniem jego papieskiego nauczania na życie – mówił ks. Buchholz. - Stypendyści fundacji to przeszło 2 tys. młodych ludzi w skali całego kraju.

W dniu wyboru Karola Wojtyły na papieża, 16 października (wtorek), odbędzie się premiera spektaklu „Przed sklepem jubilera”, który wystawi Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny z Torunia.

  • Ponieważ Jan Paweł II jest patronem województwa kujawsko-pomorskiego dość oczywiste było dla mnie, że w tym sezonie powinniśmy zaprezentować spektakl ówczesnego Karola Wojtyły – mówiła Anna Wołek, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego. - Tekst, który przyszedł mi do głowy to „Przed sklepem jubilera”, szalenie trudny do wystawienia, bo nie trafi tak wprost do współczesnego widza.

Reżyserem spektaklu jest Robert Czechowski, dyrektor Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

  • Przede wszystkim zadałem sobie pytanie, jak dzisiaj wydobyć esencję tekstu „Przed sklepem jubilera”, jak to przełożyć na język współczesny, który może dotrzeć do młodego widza – mówił Czechowski. - Tekst papieża pochodzi z roku 60. i jest napisany w konwencji teatru rapsodycznego, gdzie słowo było najważniejsze. A dzisiaj w dobie Internetu wszystko przekłada się na obrazki i skrót kosztem głębi.

„Przed sklepem jubilera” opowiada historię trzech małżeństw. Pierwsza para żyje zgodnie z systemem wartości katolickiej, ale ich życie nie jest idealne. Mąż umiera na wojnie, a kobieta samotnie wychowuje syna. Druga para to rozbite małżeństwo, które ma córkę. Ostatnia para to właśnie dzieci wspomnianych małżeństw, stojące przed decyzją o własnym. W związku z tym zadają sobie pytania, czym jest miłość, małżeństwo, odpowiedzialność, rodzicielstwo. Twórcy starają się ukazać, co dzisiaj dla młodych ludzi znaczą te podstawowe pojęcia.

Premiera spektaklu we wtorek 16 października o godz. 20.00 w hali widowiskowej Fundacji „Wiatrak” (ul. Bołtucia 7). „Przed sklepem jubilera” będzie grany jeszcze w środę 17 października o godz. 9.00 i 12.00 oraz w weekend 20-21 października – w sobotę o godz. 18.00 i w niedzielę o godz. 17.00, również w Fundacji „Wiatrak”.

Rezerwacji można dokonać telefonicznie: – tel. 52 32 34 810/812 , 509 433 585.

Konferencja z okazji 40-lecia pontyfikatu Jana Pawła II

Natomiast 22 października (poniedziałek), w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II oraz rocznicę inauguracji pontyfikatu, odbędzie się konferencja pn. „Nie lękajcie się… dialogu”. Organizatorzy zapraszają do Domu Jubileuszowego Jana Pawła II (Fundacja „Wiatrak”, ul. Bołtucia 7).

Konferencja rozpocznie się Mszą św. w kaplicy Bazyliki Matki Bożej Królowej Męczenników. W programie m.in. wykład ks. prof. Pawła Bortkiewicza, prof. Romana Ossowskiego oraz innych przedstawicieli różnych sfer życia. Szczegółowy program konferencji można znaleźć [code]TU

Relacja ukazała się na stronie TYGODNIKA BYDGOSKIEGO 9.10.18

foto: Anna Kopeć

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor