Wydarzenia 30 May 2018 | Redaktor
Reaktywacja -wywiad z członkami zespołu

A oto najnowszy wywiad z członkami zespołu, który przeprowadziliśmy dla Czytelników TB i KB w związku z ich zbliżającym się koncertem w naszym mieście:

Zespół #Reaktywacja to grupa świetnych muzyków z sukcesami, realizujących się na wielu polach muzyki rozrywkowej, jazzowej. Dlaczego więc muzyka chrześcijańska?

Mikołaj Budniak (lider zespołu, basista) : Miałem taki moment, kiedy zobaczyłem marność tego, co robię. Muzyka jazzowa, którą grałem, to bardzo często granie dla pustej sali, sztuka dla sztuki. Nieraz zadawałem sobie pytanie, po co to wszystko, czy tak ma to naprawdę wyglądać? Chciałem grać i tworzyć dla ludzi, i w ten sposób przybliżać ich do Boga. Tylko w tym widzę prawdziwy sens. Zmieniłem więc nieco optykę moich muzycznych działań i dałem się prowadzić Duchowi.

Piotr Budniak (perkusista): W 2012 roku wraz z zespołem LemOn wygraliśmy „Must Be The Music”. Powoli zaczęliśmy osiągać sukcesy. Grałem dużo dobrej muzyki, byłem „na fali”. Jednak w pewnym momencie świat „show biznesu” zaczął mnie przytłaczać. Zdałem sobie sprawę, że to miejsce, w którym jestem, to nie do końca moje miejsce. Odszedłem i zacząłem słuchać, do czego wzywa mnie Bóg. Wiedziałem, że chce, bym grał na Jego Chwałę.

Czym jest dla Was uwielbienie?

MB: Uwielbienie to styl życia. Kiedy nieustannie odnosisz się do Boga, jesteś Mu wdzięczny za wszystko, co Ci się przydarza, nawet to, co jest trudne i czego nie rozumiesz. Dla artysty granie muzyki uwielbieniowej to nawet niekoniecznie granie konkretnego rodzaju muzyki z tekstami o Panu Bogu. To po prostu oddanie każdego dźwięku na Jego Chwałę.

Projekt #Reaktywacja to z jednej strony pewna kontynuacja, odwołanie jeszcze do słynnego AmenBandu stworzonego przez Andrzeja Cudzicha, z drugiej strony nowe otwarcie, nowa płyta. Jaka jest relacja między tym, co było, a tym, co robicie teraz?

MB: Andrzej Cudzich, zmarły w 2003 roku wybitny kontrabasista, to dla nas autorytet i mentor. On pokazał, że można być znakomitym muzykiem i jednocześnie przyznawać się do wiary poprzez tworzenie muzyki z chrześcijańskim przesłaniem. Zaczynaliśmy jako AmenBand Reaktywacja, jednak szybko zorientowaliśmy się, że czasy się zmieniły. To czego szuka młodzież, to już inne brzmienia niż pozostawione przez Andrzeja w latach 90. Aktualnie kierunek wyznacza nam jego testament – piosenka „Chwała” powstała na łożu śmierci, a my działamy w kierunku nowoczesnych, młodzieżowych brzmień.

Wydarzenie w Bydgoszczy to nie tylko koncert, nie tylko muzyka. Przyjeżdżacie w poszerzonym składzie: będzie Maciej Czaczyk, zwycięzca II edycji „Must Be The Music”, będzie świadectwo uzdrowienia z nowotworu, do którego przyczyniła się również modlitwa Waszą muzyką... Jakie jest główne przesłanie, z jakim przyjeżdżacie do Bydgoszczy?

MB: W Kościele trwa teraz rok Ducha Świętego. Chcemy przypomnieć, że każdy z nas jest świątynią Ducha Świętego. To przez nas Bóg działa. Dzięki obecności Boga, który jest Święty, i my stajemy się święci. Myślę, że to bardzo ważne!

Plany na przyszłość?

MB: Jesteśmy w trakcie nagrań nowej płyty zatytułowanej właśnie „NOVA”. W Bydgoszczy będzie miała miejsce premiera „maxi singla” zapowiadającego tę płytę. Wydaliśmy ją specjalnie na tę okazję, jesteśmy więc bardzo ciekawi, czy Wam się spodoba!

Rozmawiał: Marek Dłuski

notka o zespole: Zespół #Reaktywacja powstał w 2013 roku zainspirowany działalnością założonego przez Andrzeja Cudzicha AmenBandu. W 2014 roku formacja wydała płytę (EP) „Reaktywacja”, której premiera miała miejsce 1 listopada w Programie Trzecim Polskiego Radia oraz TVP1 (Między ziemią a niebem). Stanowiła ona cegiełkę na Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 (Bilet dla Brata). Płyta uzyskała drugą lokatę w plebiscycie na płytę roku organizowanym przez serwis Chrześcijańskie Granie. Ponadto zapoczątkowała ona akcję „Reaktywacja to styl życia”, której symbolem są pomarańczowe okulary znajdujące się na okładce. W 2016 roku zespół wystąpił na dwóch koncertach w ramach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016: Worth Youth Day (jako jedyny zespół z Polski) oraz na Festiwalu Młodych. W 2018 roku formacja nagrała płytę "NOVA". www.reaktywacja.band www.facebook.com/amenband.reaktywacja

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor