Wydarzenia 26 Apr 2016 | Redaktor
Znają Pismo na wyrywki – Konkurs

Pieśń nad pieśniami, Ewangelia wg św. Mateusza i List do Efezjan – z tymi księgami mierzyli się uczestnicy XX Konkursu Wiedzy Biblijnej.

W etapie diecezjalnym ogólnopolskiego konkursu wzięło dziś udział 42 uczniów. Przed częścią konkursową wspólnie z katechetami uczestniczyli w nabożeństwie Słowa Bożego w kaplicy bydgoskiego WSD. Później nastąpiła część testowa: 45 pytań i 45 minut na udzielenie odpowiedzi. Od uczniów wymagano znajomości nie tylko samych ksiąg, ale także komentarzy i artykułów na ich temat. Do takiego konkursu nie da się podejść „z biegu”. – Pytania były dosyć trudne, wymagające chwili zastanowienia się, przypomnienia sobie pewnych kwestii – mówiła Ania, uczennica Technikum Ekonomicznego. Uczestnikom w przygotowaniach pomagali nauczyciele, ale nie mogło obyć się bez samodzielnej pracy.

Zatem trudne? Trochę trudne, chociaż także dające radość. – Przyjemnie jest przeczytać jakieś księgi Pisma świętego, warto je poznać. Jeśli można napisać przy okazji konkurs, to czemu nie – mówi Joanna z III LO. Dla Jagody z VI LO była to okazja, żeby się sprawdzić: – Znam – wydaje mi się, że znam – Biblię. Stwierdziłam, że warto spróbować swoich sił – wyjaśnia. Przy okazji można dokonać także pewnych odkryć. Co według Joanny było szczególnego w wybranych na ten rok tekstach? – Trochę zadziwiające w Pieśni nad pieśniami jest to, że tematyka jest typowo miłosna – mówi. Pozytywnym odkryciem było też dla niej to, że właśnie z tej księgi pochodzą teksty znanych piosenek [np. lednickiej „Bo jak śmierć potężna jest miłość” – przyp. red.].

Co uczniowie zyskali dzięki udziałowi w Konkursie? – Na pewno wiemy więcej niż przed przeczytaniem tych wszystkich materiałów, jesteśmy bogatsze o tę wiedzę – mówią Ania i Julia z Technikum Ekonomicznego. Konkurs daje motywację do sięgnięcia po biblijne teksty.

– Stajemy do zawodów, wszyscy jesteśmy na starcie – mówił do uczestników rektor WSD. – Z tej wiedzy, nieważne, czy nagrodzonej czy nie, wyniknie życie przemieniające naszą codzienność, tę małą i tę szerszą. Życzę Wam, żeby ta wiedza w Was owocowała.

Po I etapie Konkursu uczniowie wzięli się za... przepisywanie. Z inicjatywy organizatorów, Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, jubileuszowej edycji Konkursu towarzyszyła adhortacja Evangelii Gaudium – każda diecezja przepisywała inny fragment. W ten sposób powstało ok. 300 metrów (!) tekstu dokumentu papieża Franciszka. Całość zostanie zaprezentowana 12 i 13 maja w Częstochowie, na spotkaniu diecezjalnych koordynatorów Stowarzyszania.

W oczekiwaniu na wyniki I etapu Konkursu uczniowie mogli wysłuchać konferencji diakona dra Marcina Chrostowskiego nt. Pieśni nad pieśniami. – Przeważnie skupiamy się na egzegezie alegorycznej tej księgi, na miłości oblubieńczej – powiedział ks. diakon. Sam zaproponował egzegezę geograficzną. – W Pnp jest mowa o różnych miejscach, jeśli się je połączy, powstaje mapa Ziemi Świętej – wyjaśnił. – Najpiękniejsze miejsca dawnego Izraela (Jerozolima, Tirsa, Cheszbon, Karmel...) są przywoływane, by mówić o urodzie Oblubienicy.

Do II etapu – ustnego – przeszło 7 uczniów. Zwycięzcy 6 i 7 czerwca wezmą udział w ogólnopolskim finale w Niepokalanowie.

Zwycięzcy:
I miejsce: Jagoda Mikołajczyk, VI LO (katecheta prowadzący: p. Marzena Prochowska)
II miejsce: Mikołaj Tokarski, I LO (ks. Rafał Muzolf)
III miejsce: Magdalena Topolska, Collegium Salesianum (ks. Andrzej Marchewka SDB)

Marta Kocoń

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor