Wydarzenia 30 May 12:45 | mk
Przy Bazylice odbył się IX Fesitwal Nowe Spojrzenie [ZDJĘCIA]

Gwiazdą wieczoru był zespół Luxtorpeda/fot. Anna Kopeć

Duet Bisz/Radex oraz zespoły Rock and Fire i Luxtorpeda zagrali w niedzielę (29 maja) na tyłach Bazyliki pw. św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy, w ramach Festiwalu Nowe Spojrzenie. To już dziewiąta edycja imprezy organizowanej przez Młodzież Misjonarską.

Festiwal odbywa się od 2012 roku, został wznowiony po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. – Ideą Festiwalu jest rzucenie nowego spojrzenia: na młodość, która oznacza energię, pomysłowość i zapał; na Kościół, który jest wspólnotą ludzi szczęśliwych z powodu życia przy Bogu, realizujących swoje pasje i lubiących dobrą zabawę; i na Bydgoszcz – miasto, które w ostatnich latach niesamowicie zmieniło swoje oblicze i ma wiele do zaoferowania odwiedzającym je gościom – tłumaczą organizatorzy.

Podczas poprzednich edycji na scenie przy Bazylice prezentowali się zarówno twórcy stricte chrześcijańscy, jak i po prostu – oferujący pozytywne przesłanie. – Chcieliśmy stworzyć wydarzenie otwarte zwłaszcza na tych, którzy nie są związani z Kościołem – tak w 2019 roku mówił o idei FNS ks. Sławomir Bar, opiekun młodzieży, obecnie proboszcz parafii pw. św. Wincentego à Paulo. – Nie chcemy, żeby Kościół kojarzył się z czymś tandetnym. Zdecydowaliśmy, że będzie to profesjonalne wydarzenie – podkreślał.

Dotąd w FNS wzięli udział m. in. Maleo Reggae Rockers; Raz, Dwa, Trzy; T.Love; Myslovitz i Krzysztof Cugowski; Sound'n'Grace; Stanisława Soyka. W tym roku gośćmi byli: hip-hopowy duet Bisz/Radex, chrześcijański zespół Rock and Fire oraz Luxtorpeda.

Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci i strefy gastronomicznej. 

Festiwal wieńczył także trwające od 23 maja Chrześcijańskie Dnia Żaka - chrześcijańskie juwenalia organizowane przez działające przy Bazylice Wincentyńskie Duszpasterstwo „Stryszek”. Przez cały tydzień w ramach ChDŻ odbywały się rozmaite wydarzenia: Msze św., adoracje, seans filmowy, ewangelizacja miasta, integracja sportowa. 

Początkowo Festiwalowi towarzyszyły także spotkania z inspirującymi twórcami, publicystami itd., obecnie impreza ma charakter wyłącznie muzyczny. 

Patronat honorowy nad tegorocznym FNS objęli: Wizytator Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misji ks. Paweł Holc, Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk. Partnerami byli: Zgromadzenie Księży Misjonarzy, Bazylika św. Wincentego à Paulo.

Wstęp na wydarzenie był wolny. „Tygodnik Bydgoski” objął FNS patronatem medialnym.

Cytat ks. Sławomira Bara: „Katolicka Bydgoszcz”, archiwum

Zdjęcia: Anna Kopeć

mk Autor