Wydarzenia 21 Sep 2020 | Marta Kocoń
Przełożony duchaczy wybrany. Skończyły się obrady w Bydgoszczy

o. Marek Myśliński, fot. duchacze.pl, kadrowanie - KB

Ojciec Marek Myśliński CSSp został ponownie przełożonym wyższym Polskiej Prowincji Zgromadzenia Ducha Świętego. Wybrano go już w pierwszym głosowaniu Kapituły, 16 września.

Obrady Kapituły trwały w domu prowincjalnym w Bydgoszczy od 15 września, wspomnienia Matki Bożej Bolesnej. Rozpoczęły się Eucharystią o godz. 15.00 - w godzinę miłosierdzia.

Obrady współbracia zawierzyli Jezusowi, prosząc, by, jak czytamy na stronie duchaczy, było to Jego dzieło. Kapituła miała na celu podsumowanie okresu przełożeństwa o. Myślińskiego, rozważenie planów i wybór prowincjała na kolejne trzy lata.

Już w pierwszy głosowaniu ponownie wskazany został o. Myśliński, pochodzący z naszego regionu (urodził się w Zalesiu Królewskim, w parafii Świekatowo). Do Zgromadzenia Ducha Świętego wstąpił w 1995 r., w 2002 r. przyjął święcenia kapłańskie. W tym samym roku wyjechał na misję do Senegalu, gdzie pracował 14 lat. Za promocję Polski za granicą został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Do kraju wrócił w 2016 r., objął funkcję ekonoma prowincji, a rok później został jej przełożonym.

  - Kościół na misjach to nie jest niesienie Chrystusa jedynie słowem, ale przede wszystkim czynem. Zaczynając od edukacji, bo w każdej wiosce najpierw było budowanie szkoły. Potem jest budowa studni, organizowanie wody pitnej czy zadbanie o ich zdrowie (...) - mówił po pierwszym wyborze na prowincjała, w rozmowie z Magdaleną Gill z „Tygodnika Bydgoskiego”.  - Na to wszystko potrzeba czasu, bycia z drugim człowiekiem. Nie wolno pokazywać, że jest się innym, lepszym, trzeba naprawdę kochać. Dopóki człowiek nie pokocha tego, który stoi przed nim – nieważne, jaki ma zapach, czy jest czysty, brudny, ubrany czy nie – nie można głosić Chrystusa. Dopiero, gdy widzi się w nim Chrystusa, bo pełnią człowieczeństwa jest Chrystus, to wtedy można zacząć misje.

Całą archiwalną rozmowę z prowincjałem czytaj tutaj.

Polska prowincja duchaczy została założona w 1921 roku, ma siedem domów zakonnych, w tym dwa w naszym mieście: przy Alejach Jana Pawła II 117 (siedziba prowincji, Wyższe Seminarium Duchowne oraz kościół rektorski) oraz przy ul. Glinki 40 (parafia pw. Ducha Świętego).

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji