Wydarzenia 3 Jun 2021 | mk
Procesje Bożego Ciała przeszły wokół świątyń i ulicami [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Tradycyjnie w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) odbywają się procesje eucharystyczne do czterech ołtarzy. W tym roku część procesji przeszła jedynie wokół kościołów, zgodnie z zaleceniem kurii.

Uroczystość sprawowana dla uczczenia Jezusa Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. W ten dzień katolików obowiązuje uczestnictwo we Mszy świętej (od którego zwalniają obowiązujące dyspensy). Tradycyjnie odbywa się także procesja do czterech ołtarzy.  Za odśpiewanie „Przed tak Wielkim Sakramentem” można tego dnia uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Przed świętem Kuria Diecezjalna w Bydgoszczy poinformowała, że jedna z Mszy świętych tego dnia ma być połączona z procesją wokół kościoła. - W razie wątpliwości należy składać pisemne zapytania do stacji sanitarno-epidemiologicznych przypisanych do danego terenu - dodano w komunikacie. W niektórych parafiach jednak odbyły się procesje ulicami osiedla. 

Uroczystości Bożego Ciała w katedrze bydgoskie przewodniczył biskup pomocniczy diecezji toruńskiej Józef Szamocki. 

Poniżej zdjęcia z procesji. 

mk Autor