Wydarzenia 18 Apr 2019 | Redaktor
Pożar kościoła w Gołańczy - relacja S. Maciaszka - regionalisty

Pożar kościoła w Gołańczy

W środę 17 kwietnia br. w przededniu Świąt Wielkiej Nocy ok. godziny 17.15 strażacy zostali wezwani do pożaru w kościele pw. św. Wawrzyńca w Gołańczy. Nie są jeszcze znane przyczyny jego powstania, jednak nieoficjalnie mówi się, że doszło do zwarcia instalacji elektrycznej na chórze przy organach.

W pożarze najbardziej ucierpiał chór - jego drewniana podłoga, tynki, a zniszczeniu uległy niedawno remontowane zabytkowe 9 - piszczałkowe organy z XVIII w. przeniesione ze starego kościoła. Dwa lata temu na chórze dokonano gruntownego remontu - założono nową instalację elektryczną, położono podłogi, odmalowano wnętrze.

Na miejscu pracowało 17 zastępów straży pożarnej (Państwowa Straż Pożarna z Wągrowca, Chodzieży i Poznania oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z miasta i gminy Gołańcz) m.in. specjalistyczny wóz dowodzenia z Poznania.

Wnętrze kościoła było bardzo zadymione, nie było możliwości, aby do niego wejść bez aparatów tlenowych. Jednej osobie z obsługi kościoła udzielono pomocy lekarskiej. Na szczęście działania strażaków szybko ograniczyły rozprzestrzenianie się pożaru na inne części świątyni i pozwoliły na jego całkowite ugaszenie. Dokonano odprowadzenia na zewnątrz temperatury, a także palnych dymów i gazów, które się nagromadziły w górnej części nawy głównej kościoła. Straty materialne mogą jednak okazać się bardzo znaczne.

Murowany kościół pw. św. Wawrzyńca w Gołańczy został wybudowany według projektu inżyniera architekta Stefana Cybichowskiego z Poznania w latach 1931–1934 ze składek parafian i patrona Bogdana hrabiego Hutten-Czapskiego. Budowla została wybudowana dzięki staraniom ówczesnego proboszcza ks. Edwarda Mrotka. Konsekracji 19 sierpnia 1934 roku przewodniczył kardynał August

W tej neoklasycystycznej świątyni - wzniesionej planie krzyża z czworoboczną wieżą i dzwonnicą, która może pomieścić prawie 5000 wiernych - znajdują się dwa barokowe ołtarze boczne z początku XVIII wieku oraz polichromia wykonana przez Stanisława Wróblewskiego w latach 1951–1953. W 1997 roku ks. Proboszcz Leonard Kowalczyk dokończył budowę wieży świątyni poprzez nakrycie jej charakterystyczną kopułą ze srebrnym krzyżem.

Sławomir Maciaszek

  • regionalista, twórca fanpage'a "Moja Gołańcz - wczoraj dziś i jutro" - [code]TU

foto: Małgorzata Brant, Jacek Abram, Tomasz Marszał,

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor