Wydarzenia 12 Oct 2015 | Redaktor
Powstały parafialne centra

Światowe Dni Młodzieży

Powstało 150 Parafialnych Centrów Światowych Dni Młodzieży. Biskup ordynariusz Jan Tyrawa wręczył 11 października delegacjom każdej wspólnoty miniatury symboli ŚDM podczas Mszy św. w kościele św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy.

Tym samym zainaugurowano centralne obchody XV Dnia Papieskiego, który w tym roku obchodzony był pod hasłem „Jan Paweł II - Patron Rodziny”. - Od trzech lat ten dzień to także spotkanie młodych z całej naszej diecezji. W ubiegłym roku przy tej okazji powołaliśmy 19 Dekanalnych Centrów Światowych Dni Młodzieży, by usprawnić pracę i przygotowania do tego wielkiego wydarzenia, które czeka nas już za dziesięć miesięcy w Krakowie, ale także w naszej diecezji - powiedział duszpasterz młodzieży ks. Dariusz Białkowski.

Kapłan odpowiedzialny za przygotowania do ŚDM w diecezji dodał, że w międzyczasie pojawiła się konieczność powołania kolejnego, dwudziestego centrum, które mieści się w Solcu Kujawskim. - W tym roku pragniemy zejść jeszcze niżej i dlatego powołujemy Parafialne Centra ŚDM. Stąd delegaci wszystkich parafii otrzymali miniatury symboli ŚDM. To zarazem zapowiedź peregrynacji tych symboli w naszej diecezji, która rozpocznie się 10 stycznia i potrwa do 23 stycznia 2016 roku - powiedział ks. Białkowski.

Peregrynacja krzyża i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani jest jednym z najważniejszych elementów przygotowania kraju - gospodarza do Światowych Dni Młodzieży. Biskup ordynariusz Jan Tyrawa podkreślił w rozmowie, że dla organizatorów Światowych Dni Młodzieży rozpoczyna się czas bardzo intensywnej pracy. Chodzi o przygotowanie miejsc, wolontariatu, instytucji, które będą w to zaangażowane. - Jest to niewątpliwie społeczny i absolutnie potrzebny wymiar przeżycia wiary, nie w pojedynkę, ale we wspólnocie. Mówimy o wierze Kościoła, z której czerpiemy. Światowe Dni Młodzieży takiego przeżywania wiary mają nas nauczyć - powiedział.

W wielkim święcie młodych Diecezji Bydgoskiej w Kościele św. Jadwigi Królowej uczestniczyło ponad półtora tysiąca młodzieży. Wśród nich była Roksana Zbrojewska z parafii św. Ojca Pio w Zamościu. - Odbieramy miniatury symboli Światowych Dni Młodzieży. Wielu osobom może się wydawać, że to nic wielkiego. Jednak dla nas są to małe kroki, które prowadzą do finału, jakim będzie spotkanie w Krakowie. Widzimy młodych z całej diecezji i czujemy, że nie jesteśmy w tym sami, co jest pokrzepiające - powiedziała.

Oprawę muzyczną Eucharystii przygotowali uczestnicy II Warsztatów Muzycznych „MUSIC for ŚDM”, które odbywały się w przededniu Dnia Papieskiego w bydgoskim Domu Jubileuszowym. Po modlitwie młodzi przeszli w pielgrzymce ze Wzgórza Wolności do Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka”, gdzie odbywała się dalsza część świętowania.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor