Wydarzenia 23 Nov 2016 | Redaktor
W Bydgoszczy trwają rekolekcje dla kapłanów

„Wyjście na pustynię w kapłańskim życiu jest jednym z pierwszych i podstawowych elementów tęsknoty za spotkaniem z Bogiem” – powiedział ks. Tomasz Niedziela SDS. Salwatorianin głosi w Bydgoszczy tegoroczne rekolekcje dla kapłanów.

Trzydniowe rozważania skupiają się wokół tematu „Życie w rytmie słowa Bożego”. – Rekolekcje są zawsze zachętą do tego, by w swojej codzienności więcej tego słowa słuchać, a następnie przepowiadać je w sposób wiarygodny – powiedział. Według ks. Niedzieli, wyjście na pustynię w kapłańskim życiu jest jednym z pierwszych i podstawowych elementów tęsknoty za spotkaniem z Bogiem. – To wyjście nie służy tylko temu, by człowiek spotkał się z własną samotnością. Wejście w ciszę uczy nas słuchać tego, co Bóg do nas mówi – podkreślił.

Jak dodał salwatorianin, posługujący w Centrach Formacji Duchowej w Krakowie i Trzebini, rytm życia kapłańskiego ma być niczym innym jak wypełnianiem woli Bożej. – Czasami mamy w sobie lęk przed słuchaniem. Po prostu słuchamy po swojemu. Postępujemy tak chociażby dlatego, że możemy usłyszeć coś, co wymagałoby zmiany w naszym kapłańskim życiu, pójścia inną drogą. Taką, którą wskazuje nam Chrystus – podkreślił ks. Tomasz Niedziela SDS.

Zdaniem proboszcza Parafii Katedralnej św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy, w życiu kapłana wyjście na pustynię jest nie tyle konieczne, co niezbędne. – Często jest tak, że codzienna aktywność duszpasterska sprawia, że nie ma czasu na głębsze wyciszenie. Ono jest cenne, bo wtedy Pan Bóg najbardziej przemawia do człowieka. Więc w czasie rekolekcji otwieramy swoje serce na Jego głos, zadając pytanie, co Bóg chce mi powiedzieć – zakończył ks. prałat Stanisław Kotowski.

Centrum spotkań stanowi każdego dnia Eucharystia. Nie brakuje również modlitwy, czasu na adorację oraz osobiste wyciszenie. Rekolekcje odbywają się w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym im. św. Wojciecha na bydgoskich Piaskach.

Źródło: diecezja.bydgoszcz.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor