Wydarzenia 18 Jul 2016 | Redaktor
Poświęcenie pomnika Mieszka i Dobrawy

Biskup ordynariusz Jan Tyrawa dokonał 17 lipca poświęcenia pomnika, który przedstawia Dobrawę i Mieszka I. Monument, który stanął przy kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Solcu Kujawskim, upamiętnia 1050. rocznicę chrztu Polski.

Pasterz diecezji podkreślił, że uroczystość stwarza okazję powrotu do wydarzeń sprzed ponad dziesięciu wieków. Dodał, że nigdy dość refleksji nad tym, co się wówczas dokonało. – Można powiedzieć, że nie ma ważniejszej daty w historii Polski niż rok 966. Daty, która utożsamiana jest z chrztem Polski – powiedział.

Według biskupa ordynariusza, to wszystko, co się później dokonało, było jedynie konsekwencją tamtych wydarzeń. – Ich wielkość mierzy się nie tylko zwrotem politycznym; tym, że Polska poprzez chrzest znalazła się w pewnym kręgu oddziaływań, ale również tym, że ów zwrot dokonał się jeszcze głębiej – w wymiarze kulturowym. Polska znalazła się w kręgu kultury chrześcijańskiej – zauważył.

Hierarcha zwrócił uwagę na kilka momentów ukazujących to, co jest najbardziej oryginalne, niepowtarzalne i niespotykane poza kręgiem kultury chrześcijańskiej.

Proboszcz soleckiej parafii oraz inicjator powstania pomnika podkreślił, że doniosłe wydarzenie, jakim był chrzest Polski, stało się początkiem wiary całego narodu. – A my mamy obowiązek tej wiary strzec i przekazywać ją następnym pokoleniom – powiedział ks. Andrzej Stachowicz.

Fundatorem pomnika jest Spółka SOLBET z Solca Kujawskiego, a wykonawcą – artysta rzeźbiarz Zbigniew Mikielewicz z miejscowości Ciechocin.

mj

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor