Wydarzenia 21 Jul 2022 | mk
„Posłani w pokoju Chrystusa”. Pielgrzymi z Bydgoszczy wyruszyli na Jasną Górę [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

W jednej z jedenastu grup wędrują uczestnicy XVIII Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bydgoskiej na Jasną Górę. – Idziemy prosić o Boże błogosławieństwo dla nas, bliskich oraz spraw, którymi na co dzień żyjemy. Jak apostołowie niesiemy Ewangelię również tam, gdzie Bożej obecności jest wciąż za mało – tłumaczy kierownik pielgrzymki, ks. Krzysztof Klóska.

Pątnikom towarzyszy w tym roku hasło „Posłani w pokoju Chrystusa”.  Na szlak wyruszyli w czwartek (21 lipca) po Mszy św. w katedrze bydgoskiej, której przewodniczył ks. infułat Stanisław Kotowski, proboszcz parafii katedralnej.  – Maryja, jak pokazuje Ewangelia, kierując się mądrością, dyskretnie prosi, wstawia się za nami. Nie stawia się na miejscu Boga, ale działa z miejsca Jej wyznaczonego, jako pokorna Służebnica Pana – mówił.  – Ona troszczy się, by tam gdzie miłość, nie zabrakło radości, a jako wrażliwa, skłonna do pomocy i czujna Matka, uczy nas wiary, że Bóg da nam to, co jest najbardziej potrzebne.

Dodał, że Maryja, zarówno wpatrując się w wizerunek Czarnej Madonny, jaki i Bydgoskiej Pani  (Matki Bożej Pięknej Miłości), dostrzeżemy, że wskazuje na swojego Syna, który jest prawdziwą drogą do życia.

W tym roku pielgrzymka odbywa się w formie tradycyjnej: pątnicy wędrują w wybranej przez siebie jednej z jedenastu grup. Siedem wyruszyło z parafii z Bydgoszczy, pozostałe idą z Górki Klasztornej, Sępólna Krajeńskiego, Szubina,  Nakła nad Notecią (pielgrzymi z Nakła dotarli do Bydgoszczy w środę wieczorem, pozostali spotkają się pielgrzymami z Bydgoszczy na dalszym etapie trasy).

Kierownik ks. Krzysztof Klóska podkreśla, że pielgrzymka jest czasem rekolekcji w drodze: każdy uczestnik poddany jest pewnego rodzaju próbie fizycznej, ale i duchowej. – Idziemy prosić o Boże błogosławieństwo dla nas, bliskich oraz spraw, którymi na co dzień żyjemy. Jak apostołowie niesiemy Ewangelię również tam, gdzie Bożej obecności jest wciąż za mało – tłumaczy.

Pątnicy wyruszający z Bydgoszczy mają do pokonania ponad 300 km (dziennie ok. 30), modlitwie każdego dnia towarzyszy, poza osobistymi intencjami pielgrzymów, inna intencja wspólna. 

Postoje odbywają się tylko w wyznaczonych miejscach, na każdym postoju możliwe jest skorzystanie z „toalety na kołach” (toi toi), na postoju obiadowym na pątników czekać będzie kuchnia polowa. Noclegi zaplanowano w szkołach, remizach, u parafian.

Tradycyjnie na trasie jest Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej – w niedzielę 24 lipca o godz. 12.00 będzie tu sprawowana Msza święta, na którą zaproszeni są wszyscy przyjaciele, sympatycy bydgoskiej pielgrzymki, mający możliwość dojechać do Lichenia. – Wspaniale będzie Was zobaczyć, razem uklęknąć, spędzić wspólnie czas na modlitwie, a potem chwilę odpocząć, nabierając sił do dalszej drogi – zachęcają organizatorzy.

Na Jasną Górę bydgoscy pielgrzymi także dotrą w niedzielę, 31 lipca. Tutaj również mile widziani będą przyjaciele, bliscy pątników. – Zapraszamy aby ten radosny i niesamowicie ważny czas dla każdego pielgrzyma spędzić razem. Prosimy jednak, aby nie przyjeżdżać na ostatni postój u sióstr, ze względu na bardzo ograniczone możliwości parkowania i spore zamieszanie – mówią organizatorzy.

Wejście grup diecezji bydgoskiej na Wały Jasnogórskie zaplanowano na godz. 11.30, a o 12.30 ks. bp Krzysztof Włodarczyk będzie przewodniczyć Mszy świętej przed cudownym obrazem Matki Bożej. O godz. 18.00 odbędzie się droga krzyżowa na Wałach Jasnogórskich. O godz. 21.00 Apel Jasnogórski, którego rozważanie również poprowadzi bp Włodarczyk.

Cytaty za: diecezja.bydgoszcz.pl, pielgrzymka.bydgoszcz.pl

Materiał pierwotnie opublikowany na tygodnikbydgoski.pl, zdjęcia: Anna Kopeć

mk Autor