Wydarzenia 22 Nov 10:20 | Redaktor
Portugalscy duchowni przeciw ograniczaniu kultu

Portugalskie duchowieństwo coraz bardziej sprzeciwia się planom socjalistycznego rządu Antonia Costy zaostrzenia restrykcji epidemicznych, służących ograniczeniu kultu. Biskupi negują też informacje niektórych mediów, iż mieli rzekomo wyrazić zgodę na zakazanie tegorocznych Pasterek, sugerując się obawami o bezpieczeństwo epidemiczne.


- W chwili obecnej nie posiadamy informacji, na podstawie których moglibyśmy zakazać sprawowania tych nabożeństw z powodu Covid-19. W naszym odczuciu obecna sytuacja sanitarna pozwala na sprawowanie mszy św. w kościołach, a obiekty te są bezpieczne pod względem epidemicznym – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii biskup Jose Ornelas.

W ostatnich dniach wielu portugalskich duchownych publicznie krytykowało wprowadzane ograniczenia w sprawowaniu kultu. Przypominali, że już między połową marca a czerwcem istniał zakaz organizowania nabożeństw z udziałem wiernych.

Na podstawie wprowadzonych w listopadzie przepisów o stanie wyjątkowym na terenie 191 powiatów najbardziej dotkniętych COVID-19 obowiązuje zakaz wychodzenia w soboty i niedziele z domów pomiędzy 13:00 – 5:00. Oznacza to, że w godzinach tych kościoły mają być zamknięte. W pozostałych powiatach msze św. mogą być organizowane praktycznie bez ograniczeń. Jedyne restrykcje to konieczność zachowania pomiędzy wiernymi 1,5-metrowego odstępu, a także noszenie masek ochronnych.Za: wiara.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor