Pius X – papież wielu reform
fot. fronda.pl
Giuseppe Melchiorre Sarto urodził się w wiejskiej rodzinie w 1835 roku. Za zgodą papieża otrzymał przedwczesne święcenia kapłańskie w wieku 23 lat.
Inne z kategorii
Św. Grzegorz III, papież - patron dnia (10 grudnia)
Święta Leokadia, dziewica i męczennica - patron dnia (09 grudnia)
Był dobrym kaznodzieją, wierni z chęcią słuchali jego kazań, które sam starannie spisywał. W swoim sercu zawsze pamiętał o ubogich i głodujących. Był przykładem ubóstwa i gorliwości kapłańskiej. Jako biskup osobiście odwiedził wszystkie kościoły i parafie diecezji, by poznać ich potrzeby materialne i duchowe. Po wizytacji zwołał synod diecezjalny, pierwszy od 250 lat.
Do seminariów wprowadził studia biblijne, historię Kościoła i ekonomię społeczną. Dbał o to, by kapłani wychodzili z misją w świat odpowiednio przygotowani. Wówczas do muzyki kościelnej wdarły się elementy świeckie, z których zamierzał ją oczyścić. W 1903 roku po śmierci Leona XIII został wybrany na głowę Kościoła. Na wieść o tym zalał się łzami. Przyjął imię Pius X.
Już jako papież rozpoczął reformę prawa kanonicznego, która zakończyła się po jego śmierci wydaniem nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego. Zreformował muzykę kościelną a także brewiarz. Ustanowił Papieski Instytut Biblijny - istniejącą do dziś najwyższą szkołę biblijną. Bóg obdarzył go darem uzdrawiania chorych. Pius X szczególnie miłował dzieci. Wydał Katechizm z instrukcją o nauczaniu dzieci prawd wiary. Obniżył wiek, w którym dzieci mogły przyjąć Komunię Świętą. Dla wszystkich wiernych zniósł konieczność przystępowania do spowiedzi przed każdym przyjęciem Komunii Świętej.
Zmarł 21 sierpnia 1914 roku po długiej walce z chorobą nerek i oskrzeli. Jego ciało spoczywa w bazylice św. Piotra na Watykanie w kaplicy Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Jego beatyfikacji i kanonizacji dokonał papież Pius XII w 1951 i 1954 roku. Jest patronem esperantystów. Mawiał:
„Urodziłem się ubogi, żyłem w ubóstwie, i pragnę umrzeć w ubóstwie”.
Na podstawie: brewiarz.pl