Wydarzenia 15 Jan 2022 | mk
Pierwsza rocznica śmierci Hanny Marchlik upamiętniona

fot. nadesłane

15 stycznia 2022 r. przypada pierwsza rocznica śmierci Hanny Marchlik, wieloletniej prezes Akcji Katolickiej Diecezji Bydgoskiej i przewodniczącej bydgoskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Tego dnia delegacja Stowarzyszenia zapaliła znicze i modliła się przy jej grobie na cmentarzu Świętej Trójcy w Bydgoszczy.

Hanna Marchlik zmarła w wieku 73 lat, 15 stycznia 2021 roku. Urodziła się w Bydgoszczy w 1948 roku, była absolwentką biologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po zakończeniu studiów powróciła do rodzinnego miasta, gdzie założyła rodzinę. Miała dwie córki. Owdowiała w 1991 roku.

Była przewodniczącą bydgoskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” (Oddział Okręgowy w Toruniu) oraz członkiem Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia. Należała do grupy założycieli pierwszego w Archidiecezji Gnieźnieńskiej Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, utworzonego w 1996 roku przy parafii Chrystusa Króla w Bydgoszczy. W latach 1998–2003 była członkiem Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Gnieźnieńskiej, a następnie, od 2005 roku – prezesem Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Bydgoskiej.

W latach 2003–2015 prowadziła sekretariat bydgoskiego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, była także wieloletnią koordynatorką diecezjalnego etapu Konkursu Wiedzy Biblijnej. Prowadziła działalność kulturalną, edukacyjną, charytatywną. W 2020 roku otrzymała od kapituły nagrody „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską” list gratulacyjny w uznaniu zasług.

–  Przez cały tydzień, od rana do wieczora, ciągle byłaś zajęta sprawami Kościoła, dlatego wierzymy, że już jesteś blisko Pana, albo niedługo będziesz – mówił blisko rok temu podczas uroczystości pogrzebowej Adam Suplicki, zastępca Hanny Marchlik w Akcji Katolickiej Diecezji Bydgoskiej – Prowadziłaś modlitwy za zmarłych członków Akcji, teraz my będziemy modlić się za Ciebie. Wierzymy, że Ty także będziesz modlić się za nas i będziesz się nami opiekować (...) Dziękujemy Bogu wszechmogącemu, że dał nam Ciebie – dodał. Więcej o uroczystości pogrzebowej Hannt Marchlik czytaj tutaj

Zdjęcie  ś.p. Hanny Marchlik: nadesłane

mk Autor