Wydarzenia 25 Jul 2016 | Redaktor
Pielgrzymi z Litwy wdzięczni Polakom za gościnność

Parafia Przemienienia Pańskiego w Bydgoszczy ugościła grupę dziewiętnastu osób z Litwy. Tworzyły ją dziewczęta oraz dwie siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii, którego założycielem był ówczesny arcybiskup wileński bł. Jerzy Matulewicz.

Większość osób z litewskiej grupy ma rodziny w Polsce, które wyjechały w czasach wojennych, więc doskonale posługują się językiem polskim. – Cieszymy się, że tu jesteśmy. Czujemy również, że jest z nami św. Jan Paweł II, który wszystkich łączy. Zostaliśmy przyjęte ciepło, a życzliwość księdza proboszcza oraz wikarego bardzo nas wzruszyła – powiedziała s. Łucja.

Eucharystki posługują w wileńskiej parafii Świętego Ducha w dzielnicy Grzegorzewo. Według zakonnic, Światowe Dni Młodzieży niosą w sobie pewną nadzieję – impuls do ożywienia wiary w młodych z całego świata.

Młodzież działająca na co dzień przy parafii Przemienienia Pańskiego w Bydgoszczy nie kryła satysfakcji, że po wielomiesięcznych przygotowaniach wreszcie nadszedł długo wyczekiwany moment spotkania z rówieśnikami. – Bydgoszcz nie była na mapie pierwszym miejscem wyboru, stąd musieliśmy włożyć trochę trudu, aby zachęcić pielgrzymów do odwiedzenia naszego miasta. I to nam się udało – powiedziała Paulina Rogoziecka, parafialna liderka wolontariuszy.

Wśród młodych dziewcząt znalazła się m.in. Izabela Wiszniewskaja. – Naszym głównym celem jest to, aby znaleźć się jak najbliżej papieża Franciszka. Poczuć tę atmosferę, która na pewno poruszy nas wszystkich. Czekaliśmy na to spotkanie. Słyszeliśmy o nim i przygotowywaliśmy się do niego przede wszystkim na lekcjach religii – powiedziała.

Dla gości z Litwy w programie przygotowano, m.in. zwiedzanie Bydgoszczy, wycieczkę rowerową do Koronowa, a także spływ, wraz z pielgrzymami z Brazylii i Madagaskaru, szlakiem papieskim Brdą do Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego. – Zawsze cieszymy się, kiedy możemy uczynić coś dobrego dla innych. Chrześcijanin powinien być człowiekiem radosnym i otwartym. I te dni niosą z sobą zawsze spontaniczność i entuzjazm, który – wierzę – w nas pozostanie – zakończył proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Bydgoszczy ks. Grzegorz Roman.

jm

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor