Wydarzenia 13 Nov 2019 | Redaktor
Petycja ws dojazdu do Katedry Bydgoskiej

W Bydgoszczy zbierane są podpisy pod petycją do Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego oraz Rady Miasta Bydgoszczy ws. zmian w organizacji ruchu w okolicach bydgoskiego Starego Rynku.

Chodzi o zakaz wjazdu na teren bydgoskiej katedry św. MArcina i Mikołaja.

8 listopada Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej rozpoczęła zbiórkę podpisów pod petycją, które można skłądać również w formie elektronicznej na stronie CityzemGo, pod linkiem: TU

"Tak znaczące utrudnienie dostępu do niej stanowi poważne naruszenie zasad współżycia społecznego." - mówią przedstawiciele AK naszej diecezji. W apelu o podpisanie petycji czytamy dalej: "Decyzja została podjęta bez przeprowadzenia szerokich konsultacji społecznych. Taki zakaz uniemożliwi dojazd do katedry uczestnikom nabożeństw. Pod katedrę nie dojedzie samochód weselny czy karawan pogrzebowy."

Poniżej treść petycji:

Adresat: Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz Rada Miasta Bydgoszczy

Jako mieszkańcy Diecezji Bydgoskiej zwracamy się do Pana Prezydenta i do Rady Miasta Bydgoszczy z prośbą o cofnięcie decyzji o zamknięciu ruchu samochodowego w całym obszarze bydgoskiej katedry. Przez kilkadziesiąt lat mieszkańcy Bydgoszczy i jej okolic zabiegali o podniesienie tego miasta do roli stolicy diecezji. Ku radości Bydgoszczan, 24 lutego 2004 roku papież Jan Paweł II ogłosił bullę o utworzeniu Diecezji Bydgoskiej, która weszła w życie 25 marca 2004 roku w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

Decyzja o zamknięciu ruchu samochodowego w całym obszarze bydgoskiej katedry oznacza bardzo poważne skutki. W katedrze będącej nie tylko kościołem biskupa diecezjalnego, ale także parafią, odprawiane są każdego dnia Msze święte, odbywają się tutaj chrzty, małżeństwa, pogrzeby, okolicznościowe uroczystości religijno-patriotyczne.

Zakaz ten poważnie utrudnia organizowanie liturgii diecezjalnej i spotkań, w których uczestniczą księża z całej diecezji, siostry zakonne, katecheci, młodzież, ministranci, różnego rodzaju grupy duszpasterskie, zrzeszenia i stowarzyszenia. Bydgoska katedra to także sanktuarium maryjne, do którego pielgrzymują wierni z całej Polski, przybywają tutaj także ludzie chorzy dowożeni taksówkami, bądź prywatnymi samochodami. Ponadto, w katedrze trwa dyżur spowiedniczy obsługiwany przez księży z całej Bydgoszczy. Wprowadzony zakaz uniemożliwia również dojazd do kurii jej pracowników i interesantów, ekip konserwatorskich, awaryjnych, naprawczych, straży pożarnej czy też karetek pogotowia. Utrudnione jest też działanie kurii będącej urzędem diecezjalnym, chociażby przez niemożliwość odbierania i przekazywania poczty oraz materiałów duszpasterskich dla parafii.

Mając na względzie dobro nas wszystkich, a zwłaszcza mieszkańców Bydgoszczy i Diecezji Bydgoskiej, raz jeszcze prosimy o cofnięcie wspomnianej decyzji. Z poważaniem,

...

Źródło: CitizenGo, Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor