Wydarzenia 8 Jan 2020 | Redaktor
Orszak Trzech Króli w Bydgoszczy zgromadził tysiące ludzi

20 tysięcy osób – tak organizatorzy szacują liczbę uczestników tegorocznego Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli. To prawie dwa razy więcej, niż rok temu.

Kacper, Melchior i Baltazar ze swoimi dworzanami przeszli ulicami miasta 6 stycznia, w święto Objawienia Pańskiego. W Bydgoszczy wędrowali już po raz siódmy, tym razem pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”, zaczerpniętego z kolędy „Dzisiaj w Betlejem”. Miało ono nawiązywać m.in. do Bitwy Warszawskiej, nazwanej Cudem nad Wisłą, której setną rocznicę będziemy świętować.

Orszak rozpoczął się Mszą św. o godz. 11.30 w Bazylice pw. św. Wincentego à Paulo, celebrowaną pod przewodnictwem ks. bp. Jana Tyrawy. Następnie kolędnicy przeszli ulicami: Markwarta, Krasińskiego, Gdańską, Focha, Mostową na Stary Rynku, gdzie oddali pokłon Dzieciątku Jezus.

Mędrcy ze Wschodu wyruszyli za betlejemską gwiazdą, by spotkać nowo narodzonego Króla – Zbawiciela, a towarzyszyły im trzy świty - niebieska, zielona i czerwona, symbolizujące wiarę, nadzieję i miłość. W króla afrykańskiego ponownie wcielił się pochodzący z Ghany ojciec Izaak Antwi-Boasiako, misjonarz, który zaśpiewał kolędę w swoim rodzimym języku. Królowie europejski i azjatycki tradycyjnie jechali na koniach, natomiast król afrykański – na wielbłądzie Gacku. Podczas przemarszu oraz uroczystości na Starym Rynku można było wesprzeć akcję „Uratujmy serce Julki”.

Poza królami, pasterzami i innymi postaciami biblijnymi w orszaku wzięli udział także rekonstruktorzy – ich obecność to nawiązanie do 100-lecia powrotu Bydgoszczy w granice Polski. Zgromadzeni usłyszeli także m.in. nagranie kolędy w wykonaniu św. Jana Pawła II. W ten sposób organizatorzy chcieli przypomnieć o 100. rocznicy jego urodzin.

Uczestnicy otrzymali papierowe korony i nalepki. Dzieci mogły przekazać Świętej Rodzinie rysunki ze skarbami, które chciałyby podarować Dzieciątku, oraz słodycze, które zostaną przekazane ubogim rodzinom.

Orszak został w całości przygotowany przez ok. 300 wolonatriuszy, odtwórcami ról byli aktorzy-amatorzy. Organizatorami wydarzenia są Ruch Światło-Życie i Fundacja Światło-Życie ośrodek w Bydgoszczy.

Zapraszamy do galerii: TU

tekst za: Tygodnik Bydgoski

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor