Wydarzenia 17 Oct 06:44 | Marta Kocoń
Ogrzewalnia w Bazylice wznowi działalność w poniedziałek. Pod nazwą „U Miecia”

W piątek (15 października) w wyremontowanych pomieszczeniach trwało wielkie sprzątanie z udziałem młodzieży/fot. Anna Kopeć

Od poniedziałku (18 października) czynna będzie ogrzewalnia w budynku Bazyliki pw. św. Wincentego à Paulo (Al. Ossolińskich 2). Z dawnej Kaplicy Akademickiej została przeniesiona do wyremontowanych pomieszczeń w tym samym skrzydle kościoła. Otrzymała też nazwę: „U Miecia”, na cześć dawnego proboszcza, śp. ks. Mieczysława Kozłowskiego.

W ubiegłym sezonie jesienno-zimowym osoby bezdomne mogły znaleźć schronienie w dawnej Kaplicy Akademickiej, którą ks. proboszcz Sławomir Bar przekształcił w tymczasową ogrzewalnię. Po zakończeniu „sezonu” rozpoczęto prace nad przebudową lewego skrzydła kościoła, by można było świadczyć kompleksową pomocy.

Wejście do pomieszczeń nowej ogrzewalni mieści się z tyłu lewego skrzydła kościoła. Powstaly tu sale noclegowe, które mogą pomieścić ok. 50 osób, łaźnie i pralnia. Zdecydowano, że ogrzewalnia będzie dedykowana bezdomnym mężczyznom, dla kobiet natomiast przeznaczony będzie Wincentyński Dom Miłosierdzia im. św. Małgorzaty Marii Alacoque przy ul. Nasypowej; jednak w razie potrzeby sala dla kobiet może zostać wydzielona także w ogrzewalni w Bazylice.

Osoby bezdomne na nocleg mogą zgłaszać się od poniedziałku (18 października). Będą przyjmowane po wydawaniu posiłku przez Stowarzyszenie Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo, a więc ok. godz. 17.00. Ogrzewalnia będzie czynna codziennie do rana, do ok. godz. 8.00. Jedynym warunkiem, jakie muszą spełnić zgłaszający się tutaj, jest trzeźwość.

Dyżury w ogrzewalni będą pełnić brat Piotr – terapeuta, wolontariusze akcji „Bazylika Pomaga”, członkowie Młodzieży Misjonarskiej, a także osoby, które wyszły z bezdomności.

Nowa ogrzewalnia otrzymała nazwę „U Miecia”, na cześć zmarłego w tym roku ks. Mieczysława Kozłowskiego, dawnego proboszcza parafii. – Chcieliśmy go w ten sposób uhonorować. Dla niego to, żeby powstała ogrzewalnia, było bardzo ważne, bardzo się w to angażował. Nie udało mu się tego doczekać  – mówi ks. proboszcz Sławomir Bar. Podkreśla też, że przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez wsparcia wielu ludzi. – Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie, pomoc, i tę materialną, i tę duchową, modlitewną – podkreśla.

W planach jest dalsza przebudowa tej części Bazyliki: powstać mają m.in. gabinety lekarskie i terapeutyczne, jadłodajnia – wszystko z myślą o osobach ubogich i bezdomnych.

W piątek (15 października) w wyremontowanych pomieszczeniach trwały jeszcze prace wykończeniowe – i wielkie sprzątanie, z udziałem młodzieży.

Ogrzewalnia to projekt nowy, ale już od lat codziennie w Bazylice wydawane są posiłki dla osób bezdomnych i ubogich. Od czasu pandemii akcja przeniosła się przed kościół – posiłek można otrzymać w dni powszednie od godz. 16.00. Wydawane są także ciepłe ubrania, buty.

Przygotowanie posiłków, funkcjonowanie ogrzewalni w Bazylice, można wesprzeć, dokonując wpłaty na konto:

Bazylika pw. św. Wincentego à Paulo

 Ossolińskich 2

85–093 Bydgoszcz

PKO Bank Polski

75 1020 1475 0000 8002 0127 3739

tytułem: Bazylika pomaga

Pierwszą ogrzewalnię w Bydgoszczy, we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, w 2018 r. uruchomiły siostry albertynki. Funkcjonuje ona w sezonie jesienno-zimowym przy ul. Koronowskiej 14.

Zdjęcia: Anna Kopeć.

Więcej fotografii z piątkowej (15 października) akcji sprzątania ogrzewalni w galerii poniżej.

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji