Wydarzenia 22 Sep 2020 | Redaktor
Ogólnopolska pielgrzymka Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy

fot. Elżbieta Spałek/Biuro Prasowe Jasnej Góry

Msza Święta w bazylice była centralnym punktem ogólnopolskiej pielgrzymki Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy na Jasną Górę. Modlitwie przewodniczył przeor duchowy zakonu bp Jan Tyrawa.

Zakon jest jedną z najstarszych chrześcijańskich instytucji szpitalnych, w skład której wchodzą duchowni przeorzy i kapelani oraz kawalerowie i damy, będący świeckimi członkami, oddanymi życiu w zgodzie z zasadami chrześcijańskiej wiary i miłosierdzia wobec innych. – Dzisiaj zakon otacza m.in. opieką rodziny, zwłaszcza kobiety, które dowiadują się, że noszą w swoim łonie chore dziecko. Życie, które będzie trwało bardzo krótko – mówił podczas homilii bp Tyrawa, nawiązując do działalności Centrum Opieki Perinatalnej św. Łazarza w Bydgoszczy. 

Wielki Przeor Polski Krzysztof Polasik-Lipiński GCLJ-J podziękował biskupowi Tyrawie, który pełni posługę przeora duchowego zakonu oraz uczestnikom pielgrzymki za wspólną modlitwę. – Wszystkim naszym braciom i siostrom tu zgromadzonym życzę, by łaska Maryi, której teraz doznajemy, towarzyszyła Wam każdego dnia  budząc w sercach wiarę i miłość, tak potrzebną w codziennym życiu – mówił dodając, że to właśnie Maryja wskazuje jak otwierać umysły i serca na moc przychodzącą do człowieka od Jej Syna.

Uczestnicy pielgrzymki uczestniczyli m.in. w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, konferencji oraz modlitwach apelowych przed Cudownym Obrazem Królowej Polski.

Obecnie w Polsce istnieje Wielki Przeorat obediencji orleańskiej, w skład którego wchodzą dwie Komandorie: Kujawsko-Pomorska i Podkarpacka, a także Wielki Przeorat połączonych obediencji maltańskiej i paryskiej.

źródło: diecezja.bydgoszcz.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor