Wydarzenia 2 May 10:26 | mk
Odkrywali chorał gregoriański

fot. Anna Kopeć

Od 23 do 24 kwietnia trwała w Bydgoszczy konferencja poświęcona muzyce sakralnej. Jej zwieńczeniem była Msza św. w kościele pw. NSPJ, odprawiona w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

Ogólnopolska konferencja „Muzyka sakralna w wymiarze kulturowo-edukacyjnym” odbyła się już po raz siódmy. Jej organizatorami byli Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Diecezja Bydgoska.

– Konferencja jest adresowana do każdego, kto interesuje się zagadnieniami muzyki sakralnej. Podczas tej edycji poruszamy głównie temat muzyki towarzyszącej nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego – zapowiadał ks. Mateusz Ziemlewski, jeden z organizatorów wydarzenia.

Poza częścią teoretyczną, przewidziano również warsztaty: wykonawstwa chorału gregoriańskiego oraz improwizacji organowej. Te drugie były przede wszystkim propozycją dla muzyków kościelnych. – Improwizacja organowa to na bieżąco tworzony utwór muzyczny. Czasem podczas liturgii pojawia się miejsce i czas, by wypełnić je dobrą muzyką. Żeby tę dobrą muzykę mieć w zanadrzu, trzeba się kształcić – podkreślał ks. Ziemlewski.

Podczas konferencji organiści mogli doskonalić umiejętności pod okiem fachowców.

Z uwagi na obostrzenia konferencja odbyła się on-line, była transmitowana  z Domu Polskiego (ul. Grodzka 1) w Bydgoszczy oraz z Akademii Muzycznej. Zakończyła się w sobotę (24 kwietnia) wieczorem, Mszą świętą w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, odprawioną w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (plac Piastowski).

Z materiałami wideo z konferencji można zapoznać się na stronie Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy na Facebooku oraz na stronie diecezji bydgoskiej.

Więcej o muzyce sakralnej w rozmowie z ks. Ziemlewskim - wkrótce.

mk Autor