Wydarzenia 21 Jan 2016 | Redaktor
Obchody 96. rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy

– Codzienność człowieka układa się w pewien uporządkowany ciąg, któremu zawdzięcza obecną sytuację, wszystko to, co udało się osiągnąć – mówił 20 stycznia w katedrze biskup ordynariusz Jan Tyrawa. W Bydgoszczy świętowano 96. rocznicę powrotu miasta do macierzy.

Podczas homilii biskup ordynariusz przypomniał, że w życiu człowieka mają miejsce takie wydarzenia, które są absolutnie od niego niezależne. Sytuacje, nad którymi nie ma on żadnej władzy i które spadają na niego w sposób często zupełnie nieoczekiwany. – Gdybyśmy zdobyli się na wnikliwą analizę naszej historii, dostrzeżemy, że niejedno ze zdarzeń, które ją tworzą, spadło na nas nagle, budząc lęk i przerażenie, przekreślając dotychczasowe plany życiowe. Jednak z perspektywy czasu okazały się one być czymś dobrym, wpisującym się w logikę naszego życia, w logikę naszej historii – mówił.

Pasterz diecezji dodał, że dzięki takim sytuacjom codzienność człowieka układa się w pewien uporządkowany ciąg, któremu zawdzięcza obecną sytuację, wszystko to, co udało się osiągnąć. – Musimy zatem postawić sobie pytanie, czym są te zdarzenia, jakie jest ich źródło, racja, przyczyna – kontynuował biskup ordynariusz Jan Tyrawa. – Zapewne wielu nad tego typu doświadczeniami w ogóle się nie zatrzymuje. A trzeba jasno podkreślić, że w życiu nie ma przypadków. W takich sytuacjach stajemy wobec tajemnicy. Wobec rzeczywistości, która jest właśnie od nas niezależna. W historii narodu, także miasta Bydgoszczy, były takie chwile, kiedy wydawało się, że stajemy przed murem nie do przebicia. A jednak rodziła się nadzieja, która później się zrealizowała. Dzisiaj, jeśli chcemy tworzyć społeczność miejską, wiejską, narodową, państwową, musimy zbudować najpierw samych siebie. Mamy mieć świadomość nieustannego stawania wobec tajemnicy. I od nas zależy, jakiej udzielimy odpowiedzi – powiedział.

Dzień 20 stycznia 1920 roku otworzył nową kartę w dziejach miasta. Do grodu nad Brdą powrócił ojczysty język, polska administracja i wojska, które bydgoszczanie witali na Starym Rynku. Dzień odzyskania niepodległości przez Bydgoszcz jest związany z osobą pierwszego prezydenta Jana Maciaszka, który 19 stycznia 1920 roku przyjął z rąk niemieckiego burmistrza Bromberga władzę cywilną.

jm

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor