Wydarzenia 23 Nov 2015 | Redaktor
Często myli się politykowanie z ewangelizacją

To, że Bóg jest dobry, nie oznacza zawsze wygodnego i pięknego hasła – powiedział o. Grzegorz Kramer SJ. Duszpasterz powołań Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego gościł 22 listopada w parafii św. Wawrzyńca w Nakle nad Notecią.

Myślą przewodnią spotkań, które odbywały się podczas Eucharystii, były słowa „Bóg JEST dobry”. Dlaczego takie hasło? Jak podkreślił o. Grzegorz Kramer: – (…) bo w tym świecie jest nie tyle dużo zła, co cierpienia. Dajemy się czasem, jako chrześcijanie, zdominować błędnemu myśleniu: ludzie są źli. Nie są. Są ofiarami złego ducha. Jasne – my grzeszymy, ale jesteśmy zmanipulowani. Dlatego tak bardzo świat potrzebuje przypominania o tym, że Bóg nie jest jeszcze jednym, który wykonuje na nas wyrok, ale że jest dobry. Tylko Jego dobroć, a więc miłość, jest nas w stanie przekonać do tego, że On niczego od człowieka nie chce – powiedział.

Według ojca Grzegorza to, że Bóg jest dobry, nie oznacza zawsze wygodnego i pięknego hasła. – Kiedy decydujemy się tę prawdę głosić, już nie możemy dołączyć do chóru narzekających na Boga. Nie chodzi o to, że mamy być adwokatami. On nie potrzebuje apologetów. Mamy być świadkami szukania Jego dobroci w swoim życiu i w życiu innych – dodał.

Jezuita zauważył, że chrześcijanie nie mają czekać na kolejne cuda, ale sami je czynić. Mają iść do ludzi, bo posiadają wszystko, czego im potrzeba. – Dzisiejsi chrześcijanie, w tym też księża, zachowują się tak, jakby Bóg nas już w ogóle nie potrzebował w głoszeniu Dobrej Nowiny. A jeśli już chcą się angażować, często mylą politykowanie z ewangelizacją. Oczywiście, mając dobre tłumaczenie w postaci taniego tekstu, że chrześcijaństwo musi się przekładać na etykę i politykę. Jezus daje nam dokładny instruktaż ewangelizacji. Uzdrawiajcie chorych, wyrzucajcie złe duchy, wzmacniajcie słabych. Głoście, że przybliżyło się Królestwo Niebieskie. Mówiąc bardzo prosto – idźcie do ludzi i czyńcie im dobro, dajcie im nadzieję. Ewangelia to nie system polityczny, to Królestwo Boże, to Dobre Słowo dla człowieka, który cierpi z jakiegokolwiek powodu.

Jak przypomniał ks. Wojciech Ciołek, wikariusz parafii św. Wawrzyńca w Nakle nad Notecią: – Ojciec Grzegorz sam mówi o sobie: Zostałem jezuitą, bo uważałem i ciągle jestem przekonany, że to najlepsza (dla mnie) droga, by przeżyć przygodę i do tego przeżyć ją z Kimś, kto każdego dnia uczy mnie, co znaczy być mężczyzną. Zakonnik przybył do nas z konferencją i przesłaniem modlitwy, byśmy mogli w ten sposób dobrze przygotować się do rozpoczynającego się Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Tym samym byśmy mogli nieustannie przybliżać się do tego, czym jest miłosierdzie Boga.

jm

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor