Wydarzenia 23 Nov 2016 | Redaktor
Nowe samochody dla stacji opieki Caritas w Sępólnie Krajeńskim

Stacja Opieki Długoterminowej Caritas w Sępólnie Krajeńskim otrzymała nowe samochody. To owoc współpracy Caritas Diecezji Bydgoskiej z firmą leasingową. Poświęcenia czterech pojazdów dokonał 20 listopada biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Cztery czerwone Skody Citigo zostały przekazane w Kcyni podczas obchodów uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata i diecezjalnego dziękczynienia za Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. – Stacja w Sępólnie Krajeńskim od wielu lat otacza troską i opieką osoby chore i cierpiące. Dlatego takie samochody są niezbędne, by nasz personel medyczny mógł do nich docierać – powiedział dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej ks. prałat Wojciech Przybyła.

Stacja Opieki Długoterminowej Caritas w Sępólnie Krajeńskim powstała w 2001 roku. Założył ją ówczesny proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła ks. prałat Zenon Skierka. Dziś koordynatorem jest Zdzisława Skórczewska, która pomagała w jej tworzeniu. – Stacja z założenia miała opiekować się ludźmi chorymi w ich miejscu zamieszkania. Na początku pracowały dwie pielęgniarki, a kontrakt z ówczesną Kasą Chorych obejmował zakres pomocy dla dziesięciu pacjentów. W 2002 roku podpisano umowę na nowe świadczenie w stacji – na opiekę paliatywną i hospicyjną – powiedziała.

Wtedy również zwiększyła się ilość pielęgniarek świadczących pracę na rzecz chorych. – Stąd, by zapewnić terminowość naszej pomocy, ale i komfort pracy pielęgniarkom, poczyniliśmy inwestycję przy pomocy firmy leasingowej – dodał ks. prałat Wojciech Przybyła.

Obecnie stacja obejmuje opieką około dwudziestu osób chorych miesięcznie w ich domach. W przeważającej ilości są to pacjenci po udarach mózgu, z chorobą Alzheimera, Parkinsona, a także chorzy po różnego rodzaju urazach. W stacji pracuje obecnie pięć pielęgniarek, lekarz, psycholog i rehabilitant. Stacja posiada odpowiedni sprzęt. Jest on wypożyczany chorym korzystającym z opieki, jak i mieszkańcom.

Źródło: diecezja.bydgoszcz.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor