Wydarzenia 2 Nov 2016 | Redaktor
Noce Świętych

W wigilię uroczystości Wszystkich Świętych w wielu parafiach diecezji bydgoskiej odbyły się Eucharystie oraz czuwania modlitewne. Spotkania były okazją do zgłębiania życiorysów wielu świętych i błogosławionych.

Jedną z bydgoskich wspólnot, która po raz czwarty zaprosiła mieszkańców na Noc Świętych, była parafia św. Łukasza Ewangelisty. Wierni trwali na modlitwie przy 134 relikwiach świętych i błogosławionych. – Spotkanie, któremu towarzyszy hasło „Wzorem Świętych bądźmy miłosierni” przypomina nam o potrzebie naśladowania tych, którzy byli apostołami Bożego Miłosierdzia – podkreślił proboszcz ks. Mirosław Pstrągowski. Stąd w trwającym Jubileuszowym Roku Miłosierdzia zostały wyeksponowane relikwie św. Siostry Faustyny oraz bł. Michała Sopoćko.

„Nie lękajcie się świętości” – to z kolei motto Nocy Świętych zorganizowanej w kościele św. Wawrzyńca w Nakle nad Notecią. Wszystko rozpoczęło się specjalnym programem przygotowanym przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 4. Przedstawienie zakończyło się uroczystym wniesieniem relikwii św. Rity, połączonym z prezentacją historii jej życia. – Czym dla mnie jest Noc Świętych? Przypomnieniem, że do świętości powołany jest każdy z nas i wszyscy możemy ją osiągnąć – powiedziała Daria. – Bóg chce mieć dom w sercu moim i twoim, by obdarzyć nas pokojem, wysłuchiwać modlitw, nadawać sens cierpieniu i planom, a smutek zamieniać w radość – dodał ks. Wojciech Ciołek. Zwieńczeniem Nocy Świętych w nakielskiej farze był koncert Tomasza Kamińskiego.

Wigilia uroczystości Wszystkich Świętych zgromadziła również mieszkańców Więcborka. – Pragniemy ten czas przeżyć przede wszystkim pod znakiem wspólnej radości z powołania do świętości – powiedział ks. Tomasz Klafetka ze wspólnoty Wniebowzięcia NMP i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Uczestnicy przy śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych odnowili przy „studni miłosierdzia” przyrzeczenia złożone przez swoich rodziców na chrzcie świętym. Każdy otrzymał również szczególnego patrona, który pełnił dzieła miłosierdzia. O odpowiedni klimat została zapewniony przez zespół muzyczny Effatha. – Pan Bóg naprawdę nie ogranicza nam swojej łaski! Nasza odpowiedź nie mogła być mizerna, stąd pragnęliśmy podczas wieczornej modlitwy dać konkretne świadectwo naszej wiary – dodali młodzi uczestnicy.

jm
fot. Jacek Pytlik/Fot. Zbigniew Kubisz/Fot. Agata Dec
Źródło: diecezja.bydgoszcz.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor