„Noc walki duchowej o błogosławieństwo dla Polski”. Modlitwa w parafii na Wyżynach
fot. Anna Kopeć
W kilkuset kościołach w Polsce i za granicą w nocy z soboty na niedzielę (26/27 lutego) trwały czuwania modlitewne pod hasłem „Noc walki duchowej o błogosławieństwo dla Polski”. W Bydgoszczy wydarzenie odbyło się w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej (ul. Ogrody 18).
Inne z kategorii
Święta Cecylia, dziewica i męczennica - patron dnia (22 listopada)
Św. Gelazy I, papież - patron dnia (21 listopada)
– Będziemy się modlić całą noc w ramach Wielkiej Nowenny za Polskę, o nowe wylanie Ducha Świętego na naszą Ojczyznę – zapowiadał ks. Dominik Chmielewski, inicjator wydarzenia, lider wspólnoty „Wojownicy Maryi”.
Czuwanie miało miejsce kilkanaście dni przed 400. rocznicą przyjęcia święceń kapłańskich przez św. Andrzeja Bobolę, patrona Polski. Wierni modlili się właśnie za jego wstawiennictwem i z towarzyszeniem jego relikwi.
Wydarzenie otrzymało błogosławieństwo ks. bp Krzysztofa Włodarczyka. – Raduję się, że jest ta nowa inicjatywa w diecezji bydgoskiej, wyjątkowa modlitwa w tym trudnym czasie (...) – mówił w zaproszeniu bp ordynariusz.
Przypomniał, że św. Andrzej Bobola mówił o ocaleniu Polski. – Przez jego orędownictwo wołam o błogosławieństwo dla Polski, wolność wewnętrzną w ludzkich sercach, pokój, bezpieczeństwo, jak i o dalszy rozwój naszej ojczyzny – dodał.
– Chrześcijanin, który wierzy w działanie Boga, czuje się zobowiązany do modlitwy za naród, do którego należy. Za ojczyznę, która stanowi miejsce jego życia, pracy, troski, a także źródło tradycji i wspólnotowych doświadczeń – mówił proboszcz i kustosz sanktuarium ks. kanonik Józef Orchowski.
Czuwanie rozpoczęło się Apelem Jasngórskim, przewidziano także m.in.akt zawierzenia Polski i siebie samych Niepokalanemu Sercu NMP, różaniec za Ojczyznę, litanę do św. Andrzeja Boboli oraz litanię Narodu Polskiego, modlitwę za Ojczyznę do św. Jana Pawła II. O północy odprawiono Eucharystię. Czuwanie trwało do godz. 5.00 rano.
– W obliczu obecnych wydarzeń na świecie, zwłaszcza za naszą wschodnią granicą, tak bardzo potrzebujemy Bożego błogosławieństwa – mówił Łukasz Manikowski ze wspólnoty Wojowników Maryi, inicjatorów czuwania w parafii na Wyżynach.
Zdjęcia: Anna Kopeć
Na podstawie m.in. diecezja.bydgoszcz.pl
Materiał ukazał się wcześniej na portalu tygodnikbydgoski.pl.