Wydarzenia 7 May 11:35 | Redaktor
Wspólne świętowanie Ukraińców różnych obrządków

Rzymsko-katolickie duszpasterstwo dla Ukraińców w Świdniku funkcjonuje przy Parafii Matki Kościoła. Od początków wojny przeciw Ukrainie, gdy do we Świdnika przybywało tysiące uchodźcy parafianin Grzegorz Krzyszycha zorganizował zespół wolontariuszy pomagających w pierwszym przyjęciu, w sprawach bytowych i edukacji. Na jego zaproszenie duszpasterstwo Ukraińców z bazyliki dominikanów w Lublinie zainicjowało w kwietniu b.r. opiekę duszpasterską w Świdniku. W każdą niedzielę odprawiane są msze św. w obrządku łacińskim w języku ukraińskim, prowadzona jest katechizacja dorosłych i dzieci.

Wolontariusze w Świdniku zorganizowali spotkanie z okazji Wielkanocy, które w obrządku prawosławnym i greckokatolickim wypadają 5 maja. Rzymsko-katolicy tworzący ukraińską wspólnotę chcieli rozdzielić paschalną radość i wspólnie świętować z innymi Ukraińcami wyznaniowe  grecko-katolickiego i  prawosławnego.
 
W siedzibie Fundacji Nieprzetartego Szlaku w  Skrzynicach koło Świdnika, gdzie mieszkają ukraińskie matki z niepełnosprawnymi dziećmi, zebrało się prawie stu Ukraińców ze Świdnika i Lublina, ze szkół i ośrodków dla uchodźców. Wcześniej w parafii Matki Kościoła w Świdniku duszpasterz Ukraińców w Lublinie i Świdniku ks.Grzegoz Draus celebrował Mszę św. i poświecił koszyki wielkanocne dla tych, którzy nie mogli dojechać cerkwi w Lubinie i poprowadził paschalną  katechezę w  ośrodku w Skrzynicach.  Odbył się koncert religijnych i ludowych pieśni ukraińskich, wystąpił zespół rekonstrukcji historycznej.
 
ks. Grzegorz Draus
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor