Wydarzenia 15 Jan 15:33 | Redaktor
Nie żyje Hanna Marchlik, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Bydgoskiej

Hanna Marchlik, nadesłane

W wieku 73 lat zmarła Hanna Marchlik, wieloletnia działaczka społeczna stowarzyszeń chrześcijańskich, prezes Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Bydgoskiej.

Hanna Marchlik urodziła się w Bydgoszczy w 1948 roku, była absolwentką biologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po zakończeniu studiów powróciła do rodzinnego miasta, gdzie założyła rodzinę. Miała dwie córki. Owdowiała w 1991 roku.

- Jej prywatne życie ponad trzydzieści lat splatało się nierozerwalnie z wielką aktywnością społeczną pro publico bono. Dwie płaszczyzny tej aktywności to Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Akcja Katolicka - czytamy w opisie jej działalności.

Była przewodniczącą bydgoskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” (Oddział Okręgowy w Toruniu) oraz członkiem Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia.

Należała do grupy założycieli pierwszego w Archidiecezji Gnieźnieńskiej Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, utworzonego w 1996 roku przy parafii Chrystusa Króla w Bydgoszczy. W latach 1998-2003 była członkiem Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Gnieźnieńskiej, a następnie, od 2005 roku - prezesem Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Bydgoskiej.

W latach 2003-2015 bezinteresownie prowadziła sekretariat bydgoskiego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, była także wieloletnią koordynatorką diecezjalnego etapu Konkursu Wiedzy Biblijnej. Prowadziła działalność kulturalną, edukacyjną, charytatywną. W 2020 roku otrzymała od kapituły nagrody „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską” list gratulacyjny w uznaniu zasług.

O szczegółach pogrzebu poinformujemy wkrótce.

AKTUALIZACJA: 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 21 stycznia na cmentarzu Świętej Trójcy w Bydgoszczy (ul. Lotników 2). O godzinie 9.30  w kaplicy cmentarnej rozpocznie się różaniec, o godz. 10.00 zostanie odprawiona Msza Święta.

 

Za: tygodnikbydgoski.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor