Wydarzenia 16 Feb 2016 | Redaktor
Nie ma zmiany bez wysiłku ‒ Ekstremalna Droga Krzyżowa

Ból, zmęczenie, modlitwa i kilkadziesiąt kilometrów przebytych nocą w samotności. W tym roku po raz szósty w kilkuset miejscach w całej Polsce wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. Zapisy wystartowały w Środę Popielcową (10.02) na www.edk.org.pl.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to forma duchowości, która dla wielu staje się sposobem na życie. Prawdziwe Spotkanie z Jezusem pośrodku zmagania sprawia, że nie chce się już żyć normalnie, tylko ekstremalnie. Czyli w pełni – wyjaśnia ks. Jacek WIOSNA Stryczek, pomysłodawca EDK i przywódca Szlachetnej Paczki oraz Akademii Przyszłości. Z Bydgoszczy EDK wyruszy po raz drugi. W zeszłym roku na trasie Bydgoszcz–Toruń szło 270 osób.

Doświadczenie, które zmienia życie
EDK to pokonanie wybranej, ponad 40-kilometrowej trasy w nocy, modlitwa i zmaganie się z własnymi słabościami. W wydarzeniu biorą udział zarówno wierzący, jak i niewierzący. Ci pierwsi – by przeżywać ból choć trochę podobny do tego, którego doświadczał Jezus przed śmiercią i by zbliżać się do Boga. Ci drudzy – by stanąć twarzą w twarz z własnymi lękami, niedoskonałościami i tym słabszym „ja”. Dla jednych i drugich to wyjątkowe doświadczenie, które zmienia życie. ‒ Po tym ekstremalnym wyzwaniu człowiek jest obolały i bezwładny. Ale coś się zmieniło. Podjął wyzwanie i wygrał. I chce więcej. To, na co narzekał wcześniej, ból, kontuzje, staje się jego chlubą i dumą – opowiada Oskar, jeden z uczestników EDK. Tylko rok temu wydarzenie zgromadziło prawie 11 tysięcy ludzi. W tym roku organizatorzy szacują, że wyzwanie podejmie nawet 20 tysięcy osób.

Przygotowanie do ŚDM
W pogłębianiu przeżywania pokonywanej trasy, uczestnikom mogą pomóc specjalnie przygotowane rozważania, dostępne na stronie EDK i rozdawane uczestnikom w dniu wymarszu. W tym roku będą podążać za wizją Papieża Franciszka i zainspirują do stawania się „chrześcijańskimi liderami”. Jak mówi ks. Stryczek, EDK ma być formą duchowego przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu. Autorami rozważań są ludzie zgromadzeni we Wspólnocie Indywidualności Otwartych prowadzonej przez ks. Stryczka. ‒ Ja jestem księdzem, ale rozważania napisali świeccy. Dlatego rozważania nie mają charakteru teoretycznego. Są wzięte z życia. Jesteśmy praktykami, nie teoretykami – podkreśla duchowny.

Wyruszy także nuncjusz apostolski
Już po raz drugi do EDK dołączy nuncjusz apostolski Abp Celestino Migliore, który 18-go marca weźmie udział w uroczystej Mszy św. w kościele św. Józefa na Podgórzu, po której uczestnicy wyruszą w trasy. Ekstremalność warunków, w jakich odbywa się to nabożeństwo, przybliża ją do pierwszej Drogi Krzyżowej. Pozwala budzić w sobie prawdziwe współodczuwanie z ludźmi, w których życiu Chrystus dziś znowu idzie „drogą krzyżową”. To ci, którzy doświadczają odrzucenia, marginalizacji, chorób, niesprawiedliwości, dyskryminacji czy nierówności społecznej – wyjaśnia nuncjusz.

Podążając za ideałami
Jak podkreśla ks. Jacek Stryczek, zarówno Szlachetną Paczkę, jak i Ekstremalną Drogę Krzyżową, łączą ludzie z ideałami. Tacy, którzy chcą dawać sobie i innym szansę na nowe, lepsze życie. Marzą o lepszym świecie. Nie narzekają na to, jak świat jest urządzony, ale ten świat zmieniają. Biorą za niego odpowiedzialność. ‒ Zapraszam Was do drogi krzyżowej. Ona poprowadzi Was za Chrystusem do bycia chrześcijańskim liderem. A może również do współtworzenia nowego, lepszego świata. Razem z nami – zachęca ks. Stryczek. Aby zostać uczestnikiem Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wystarczy wejść na www.edk.org.pl i wybrać trasę w swojej okolicy. Zapisy startują 10 lutego, a EDK ruszają 18 marca.

Bydgoska EDK rozpocznie się Mszą św. o godz. 21.00 w parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników, a zakończy w parafii św. Józefa w Toruniu. Trasa liczy 44 kilometry.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor