Wydarzenia 13 May 06:20 | Redaktor
Najświętsza Maryja Panna Fatimska - patronka dnia (13 maja)

Matka Boża w Kaplica Objawień. Autorstwa János Korom Dr. from Wien, Austria - Fatima 0751, CC BY-SA 2.0, httpscommons.wikimedia.orgwindex.phpcurid=49990614

Patronką dnia 13 maja jest Najświętsza Maryja Panna Fatimska.

 
Foto 1. Wizionerzy z Fatimy.
Źródło Wikimedia. Opis niżej
W 1916 r. w  portugalskiej miejscowości Fatima, trójce pobożnych dzieci: sześcioletniej Hiacyncie, jej o dwa lata starszemu bratu Franciszkowi oraz ich ciotecznej siostrze, dziewięcioletniej Łucji, ukazał się Anioł Pokoju. Przygotował On dzieci na przyjście Maryi.
 
Pierwsze objawienie Matki Najświętszej dokonało się dnia 13 maja 1917 r. Matka Boża powiedziała dzieciom: "Nie bójcie się, nic złego wam nie zrobię. Jestem z Nieba. Chcę was prosić, abyście tu przychodziły co miesiąc o tej samej porze. W październiku powiem wam, kim jestem i czego od was pragnę. Odmawiajcie codziennie różaniec, aby wyprosić pokój dla świata".
 
Podczas drugiego objawienia, 13 czerwca, Maryja obiecała zabrać wkrótce do nieba Franciszka i Hiacyntę. Łucji natomiast powiedziała, że Pan Jezus pragnie posłużyć się jej osobą, aby Maryja była na świecie bardziej znana i kochana, aby ustanowić specjalne nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca. Obiecała, żę Dusze, które ofiarują się Niepokalanemu Sercu Maryi, otrzymają ratunek, a Pan Bóg obdarzy je szczególną łaską.
 
W trzecim objawieniu z 13 lipca przedstawiało wizję piekła i zawierało prośbę o odmawianie różańca.
Foto 2. Matka Boża Fatimska 
Źródło Wikimedia. Opis niżej
 
Następnego objawienia w dniu 13 sierpnia nie było z powodu aresztowania dzieci.
 
Piąte objawienie miało miejsce 13 września było ponowieniem prośby o odmawianie różańca.

Ostatnie, szóste objawienie dokonało się 13 października 1917 r.
Mimo deszczu i zimna w dolinie objawień zgromadziła się 70 tys. rzesza ludzi oczekujących na cud. Matka Boża potwierdziła prawdziwość swoich objawień "Cudem Słońca ". Podczas tego objawienia Maryja powiedziała: "Przyszłam upomnieć ludzkość, aby zmieniała życie i nie zasmucała Boga ciężkimi grzechami. Niech ludzie codziennie odmawiają różaniec i pokutują za grzechy".
 
Chociaż objawienia Matki Bożej z Fatimy, jak wszystkie objawienia prywatne, nie należą do depozytu wiary, są przez wielu wierzących otaczane szczególnym szacunkiem. Zostały one uznane przez Kościół za zgodne z Objawieniem. Dlatego my wierni możemy, ale nie musimy, czerpać ze wskazówek i zachęt przekazanych dzieciom i nam przez Maryję. Objawienia z Fatimy niosą ze sobą tzw. trzy tajemnice fatimskie. Pierwsze dwie ujawnione zostały już kilkadziesiąt lat temu; jednak ostatnią, trzecią tajemnicę, wokół której narosło wiele legend i kontrowersji, św. Jan Paweł II przedstawił światu dopiero podczas swojej ostatniej wizyty w Fatimie13 maja 2000 r. Ojciec Święty wielokrotnie mówił, iż opiece Matki Bożej z Fatimy zawdzięcza ratunek w zamachu dokonanym na jego życie na Placu Świętego Piotra w Rzymie, który miał miejsce właśnie 13 maja 1981 r.
 
 
PioFlo

 

Żywoty świętych. Inni patroni dnia 05.13

 

 •  Święty Serwacy, biskup
 •  Święta Maria Dominika Mazzarello, dziewica
 
 
Źródła:
Foto Wikimedia
 
Foto 1. Wizjonerzy Matki Bożej Łucja dos Santos, Franciszek i Hiacynta Marto. Autorstwa Przypisywany Joshua Benoliel - httpwww.santuario-fatima.pt in Ilustração Portuguesa no. 610, 29 October 1917, Domena publiczna, httpscommons.w
 
Foto 2. Matka Boża w Kaplica Objawień. Autorstwa János Korom Dr. from Wien, Austria - Fatima 0751, CC BY-SA 2.0, httpscommons.wikimedia.orgwindex.phpcurid=49990614
 
Foto 3. 
 
Informacje o Świetych:
Wikipedia, Brewiarz - Czytelnia.
 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor