Wydarzenia 9 Mar 2016 | Redaktor
Nad Misterium praca wre

Dziś w Kurii Diecezjalnej odbyła się konferencja prasowa – tematem głównym było 16. Misterium Męki Pańskiej w fordońskiej Dolinie Śmierci.

– Trzon Misterium co roku stanowi Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa – mówiła scenarzystka i reżyserka tegorocznego wydarzenia, Mariola Ciesielska – co roku staramy się dotknąć również wydarzeń aktualnych. Ponieważ trwa Rok Miłosierdzia, organizatorzy nawiązują właśnie do tego tematu. – Odkrywamy wciąż nowe przestrzenie Bożego Miłosierdzia. Często wydaje nam się ono znane, oklepane, tak jak obrazek Jezusa Miłosiernego, a nie chcemy, żeby On był tylko obrazkiem na ścianie – wyjaśniła p. Ciesielska. Organizatorzy chcą pogłębić spojrzenie na miłosierdzie, dlatego wplatają w inscenizację wątek współczesny: historię młodego człowieka przeżywającego nawrócenie.

Z 16. Misterium łączy się też temat chrztu, w związku z 1050. rocznicą Chrztu Polski. Nie będzie jednak aluzji historycznych. Twórcy starają nawiązać do samego faktu chrztu, który jest bramą, wejściem w życie chrześcijańskie.

Łączniczką między różnymi aspektami Misterium będzie s. Faustyna, która, jak z uśmiechem zauważyła reżyserka – pojawi się realnie, i, co ciekawe, zagra ją rzeczywiście s. Faustyna. Co prawda nie ta z Krakowa, ale z Torunia – imienniczka św. s. Kowalskiej z jej macierzystego Zgromadzenia (Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia).

Przygotowania
Jesteśmy świeżo po nagraniach dźwięku – zdradziła p. Ciesielska – osłuchaliśmy się z głosami aktorów i jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatu.

Rozmach przedsięwzięcia budzi podziw, ale i generuje trudności. Próby aktorskie odbędą się dopiero w weekend misteriowy, 19 i 20 marca. Wcześniej nie jesteśmy w stanie zebrać w jednym miejscu tak wielu osób – wyjaśniła rzeczniczka prasowa Misterium, Katarzyna Hejda, przypominając, że w wydarzenie (w całości oparte na wolontariacie) zaangażowanych jest ok. 300 osób z czego 100 – aktorsko. Pozostali odpowiadają za obsługę techniczną, organizację.

Ks. Krzysztof Buchholz, duszpasterz akademicki, podkreślił, że „mózgiem” wydarzenia jest DA „Martyria”, jednak zaangażowane w nie są osoby z różnych wspólnot i w różnym wieku – od maleńkich dzieci po seniorów. Będą oni grać mieszkańców miasta.

Nowość
Co roku widzowie Misterium otrzymują pamiątkowe foldery, a w tym roku dostaną także Indeks. Indeks Akademii Miłosierdzia. – Uruchamiamy 2 semestry tej Akademii – powiedział ks. Buchholz. Pierwszy będzie poświęcony uczynkom miłosiernym względem ciała, drugi – względem duszy. – Przez kilka tygodni będziemy odkrywali karty kolejnych uczynków miłosierdzia.

Ma to być zachęta, by stać się nie tylko widzem, ale aktywnym uczestnikiem i doświadczyć, że więcej radości jest w dawaniu, aniżeli w braniu.

Ks. Dariusz Białkowski, diecezjalny koordynator ŚDM, wyjaśnił, że skupienie się na uczynkach miłosierdzia jest odpowiedzią na orędzie papieża Franciszka. Sugeruje w nim młodym, by przygotowywali się do spotkania z nim w lipcu w Krakowie, z miesiąca na miesiąc pochylając się nad kolejnymi uczynkami miłosierdzia.

Misterium odbędzie się 20 marca, w Niedzielę Palmową, w dwóch odsłonach: o godz. 16.00 i 20.00. Zaproszeni są zarówno uczestnicy indywidualni, jak i grupy zorganizowane. Dla spragnionych będzie dostępna kawa i herbata.

Można także jeszcze włączyć się w Misterium aktywnie – Jerozolima jest nadal otwarta.

– Mamy nadzieję, że Misterium dotknie zarówno tych, którzy je organizują, jak i tych, którzy przybędą jako widzowie – mówiła p. Ciesielska – bardzo serdecznie zapraszamy.

Marta Kocoń

Scenariusz i reżyseria:
Mariola Ciesielska
Aktorzy:
Łukasz Nowacki – Jezus
Małgorzata Kwiatkowska – Maryja
s. Faustyna ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – s. Faustyna
Katarzyna Kubiś – mama
Bartłomiej Iwański – Karol
Mariusz Odjas – centurion
Jacek Jędrzejczyk – Piłat

Muzyka: przygotowanie – Agnieszka Więckiewicz i Maciej Różycki

Wydarzenie honorowym patronatem objął Ks. Bp Jan Tyrawa.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor