Wydarzenia 18 Nov 08:51 | Redaktor
Błogosławiona Karolina Kózkówna, dziewica i męczennica - patron dnia (18 listopad)

Błogosławiona Karolina Kózkówna. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Karolina_Kózka#/media/Plik:Bł._Karolina_Kózka.jpg

Patronką dnia 18 listopada jest Błogosławiona Karolina Kózkówna, dziewica i męczennica.

Otwórz zdjęcie

Błogosławiona Karolina Kózkówna

Karolina urodziła się 2 sierpnia 1898 roku we wsi Wał-Ruda pod Tarnowem. Była jednym z jedenastu dzieci Jana Kózki i Marii Borzęckiej. Wychowała się na wsi, pomagając rodzicom w pracy na roli. Cała rodzina była bardzo religijna, w ich życiu nieustannie obecna była modlitwa, często przystępowali do sakramentów i uczestniczyli we Mszy świętej. W ich chacie często wspólnie czytano Pismo Święte, żywoty świętych i czasopisma religijne. Karolina od 1906 roku uczyła się w ludowej szkole podstawowej. W 1907 roku przystąpił do Pierwszej Komunii, a w 1914 roku bierzmował ją biskup Leon Wałęga. Na jej rozwój duchowy miał wpływ jej wuj, Franciszek Borzęcki. Sama Karolina chciała nieustannie zgłębiać swoją wiarę oraz szerzyć ja wśród rodzeństwa i innych dzieci.

 


Błogosławiona Karolina KózkównaZginęła 18 listopada 1914 roku w wieku 17 lat, na początku I wojnej światowej. Była bestialsko zamordowana przez carskiego żołnierza. Jej pogrzeb zgromadził ponad 3 tysiące ludzi i był manisfestacją patriotyzmu i wiary. Beatyfikował ją papież św. Jan Paweł II w 1987 roku. Mówił wtedy: "Święci są po to, ażeby świadczyć o wielkiej godności człowieka. Świadczyć o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym dla nas i dla naszego zbawienia - to znaczy równocześnie świadczyć o tej godności, jaką człowiek ma wobec Boga. Świadczyć o tym powołaniu, jakie człowiek ma w Chrystusie".

W ikonografii przedstawiana jest z palmą w ręce.
 
Inni patroni dnia 18.11:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Saint-Charles, w Stanach Zjednoczonych - św. Filipiny Duchesne. Przez jakiś czas była wizytką, ale na skutek rewolucji i protestów ojca opuściła zakon. Zetknęła się potem ze św. Zofią Magdaleną Barat. Wysłana przez nią za ocean, mężnie pracowała tam nad rozszerzeniem zgromadzenia. Utrudzona, zmarła w roku 1852. Beatyfikował ją w roku 1940 Pius XII.

oraz:

św. Hezychiusza, żołnierza, męczennika (+ IV w.); bł. Leonarda Kimury, męczennika (+ 1619); św. Orikulusa, męczennika (+ V w.); św. Romana z Antiochii, diakona i męczennika (+ 303); św. Tomasza, mnicha (+ 551)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor